Další fáze reorganizace: V lednu vznikne finanční policie zaměřená na bílé límečky

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Součástí nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se od ledna stane nová finanční policie. Bude se zaměřovat hlavně na daňovou kriminalitu. Nová sekce, která je dalším krokem v reorganizaci policie, si bude muset rozdělit práci s celníky. 

Ministr vnitra Milan Chovanec je s fungováním superúřadu spokojený. Od ledna ho rozšíří finanční policie, která bude konkurovat celníkům, možná vedeným Robertem Šlachtou...

Ministr vnitra Milan Chovanec je s fungováním superúřadu spokojený. Od ledna ho rozšíří finanční policie, která bude konkurovat celníkům, možná vedeným Robertem Šlachtou...,zdroj: Profimedia.cz

Finanční policie se má podle Chovance zaměřit především na daňovou kriminalitu, tedy na trestné činy takzvaných bílých límečků. "Je to kriminalita velmi sofistikovaná, velmi profesionálně dělaná a je proti ní potřeba nasadit veškeré síly a prostředky, které máme," konstatoval ministr vnitra Milan Chovanec.

"Dnes mi policisté slíbili, že pro ně je ten 1. leden schůdný, takže pro mě je to zatím závazný slib. Pokud by se ukázaly nějaké problémy na cestě při debatě se státními zástupci nebo s ministerstvem financí, tak je termín možné posunout, ale byl bych velmi rád, kdyby 1. 1. byl deadline startu," doplnil. Vedle žalobců a ministerstva financí chce jednat také s celní správou a s odbornou veřejností.

Finanční policie má vzniknout rozdělením současné sekce závažné hospodářské trestné činnosti. Na rozdíl od Daňové Kobry, která se věnuje především zajišťování výnosů z trestné činnosti, se má zabývat "čistě daněmi". 

Finanční policie si bude muset rozdělit práci s celníky

Nový šéf celní správy Milan Poulíček uvedl počátkem týdne, že celníci chtějí po nedávném rozšíření pravomocí ohledně prověřování trestních oznámení u DPH usilovat o to, aby v budoucnu mohli stejně jako policie nejenom prověřovat, ale i vyšetřovat veškeré daňové trestné činy.

Celníci, kteří spadají pod ministerstvo financí, by si v takovém případě mohli s plánovanou finanční policií konkurovat. "Celníci se s finanční policií budou muset dohodnout. Já si myslím, že je v zájmu jak ministerstva vnitra, tak ministerstva financí potírat daňovou kriminalitu a finanční kriminalitu jako takovou," podotkl Chovanec.

K dalšímu rozšiřování pravomocí celníků se podle Chovance povede velmi detailní debata a celníci budou muset dokázat, že jsou kapacitně schopni tuto problematiku řešit.

"Budu velmi zvědav na ty podkladové materiály, které dají, protože v současné době mají možnost prošetřovat a zahajovat zkrácená přípravná řízení, ale tím to končí. A ten další krok, tedy že by se to mělo dramaticky rozšířit - já jsem k tomu neviděl jediný odborný materiál, takže se na něj budu těšit. Teď na první dobrou vám říkám, že to bude velmi složitá debata," uvedl na dotaz.

NCOZ vznikla od 1. srpna sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. Její vznik vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády, nelíbil se ani státním zástupcům.

Vedení policie věří tomu, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. Vedle vytvoření finanční policie ve čtvrtek náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube mezi dalšími stávajícími prioritami centrály zmínil terorismus, kybernetickou kriminalitu či boj proti korupci.

Odešlo jen pět policistů

Podle Chovance vznik centrály nakonec nevedl k masovému odchodu policistů, odešlo jich jen pět. "Nenaplnily se prognózy, že nastanou masivní odchody policistů," zdůraznil Chovanec. Odmítl, že by policisty v novém útvaru udrželo to, že průměrně dostanou přidáno 5000 korun. "Nevěřím tomu, že by se ti policisté dali takzvaně koupit," prohlásil Chovanec.

Ministr dodal, že zvyšování platů čeká i další policejní složky, například protidrogovou centrálu. "Jednáme i o zvýšení platů ostatních specialistů," doplnil náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Týká se to podle něj například útvaru zvláštních činností nebo odborníků z kriminalistického ústavu.

Podle ministra zatím policisté přechod do nového útvaru zvládají velmi dobře. Dodal také, že policie a vnitro vyřídili všechny připomínky, které k reformě měli státní zástupci.

Tagy: Česko domácí policie ČR reorganizace policie

Zdroje: ČTK