Austrálie podala žalobu k mezinárodnímu soudu kvůli lovu velryb

- Aktuality autor: red

Austrálie podala žalobu k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) s cílem zcela ukončit lov velryb, který v antarktických vodách provádí Japonsko v rámci svého výzkumného programu. Ten je podle mínění Austrálie jen zástěrkou komerčního lovu.

Japonsko však svůj program hodlá bránit. Žaloba je podle něj politováníhodný čin. Informovaly o tom dnes agentury AFP a AP s odvoláním na japonské úřady.

"Myslím, že to je mimořádně politováníhodné," řekl dnes podle AP hlavní tajemník japonské vlády Hirofumi Hirano. "Náš postoj v této věci se nemění a odpovíme řádným způsobem," dodal.

Japonsko každoročně uloví stovky velryb v rámci vědeckého výzkumu, který schválila Mezinárodní velrybářská komise (IWC) jako výjimku ze zákazu lovu velryb ke komerčním účelům. Maso mnoha kytovců se ale nakonec v Japonsku prodává ke konzumaci, údajně proto, že k výzkumu již nebylo zapotřebí.

Austrálie dlouhou dobu požaduje ukončení programu, při kterém "jsou zabíjeny velryby ve jménu vědy", řekl podle agentury AFP minulý týden australský ministr životního prostředí Peter Garrett. Japonsku pohrozila Canberra žalobou v únoru, pokud Tokio neukončí svůj program do listopadu, kdy začíná letošní velrybářská sezona. Lov je podle Canberry, která antarktické vody považuje za velrybí rezervaci, porušením mezinárodních závazků.

Japonsko tvrdí, že lov velryb je starobylá kulturní tradice. Počet velryb od roku 1986, kdy IWC moratorium vydala, podle něj stoupl natolik, že nebrání kontrolovanému lovu některých druhů.

Před dvěma lety Austrálie vyslala do antarktických vod loď, která pořídila videozáznamy a fotografie o chování japonských velrybářů. Australané tvrdili, že tento materiál mohou použít jako důkaz.

Žalobu vznesla Canberra u soudu v nizozemském Haagu v pondělí. Do týdne by měl podle AP o podobném kroku proti Japonsku rozhodnout také Nový Zéland.

Minulý týden v Tokiu začal soud s novozélandským ekologickým aktivistou Peterem Bethunem, který byl v březnu zadržen v antarktických vodách při střetech s japonskou velrybářskou flotilou. Jde o vůbec první případ, kdy je v Japonsku souzen nějaký odpůrce lovu velryb.

Kromě Japonska stejnou výjimku z moratoria využívají Island a Norsko.

Tagy: žaloba Austrálie velryba

Zdroje: ČTK