Atentátník před kostelem připravil o život nejméně 75 lidí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 9. 2013 16:36) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Nejméně 75 lidí bylo dnes zabito a 130 zraněno při pumovém útoku dvou sebevražedných atentátníků před kostelem v Péšávaru na severozápadě Pákistánu. Mezi oběťmi masakru v křesťanském objektu jsou podle policejních zdrojů i ženy a děti. K historicky nejkrvavějšímu útoku proti křesťanské komunitě v zemi se podle agentury AP přihlásila pákistánská odnož hnutí Taliban. 

V prohlášení citovaném AP organizátoři atentátu říkají, že budou pokračovat v útocích proti nemuslimům, dokud Spojené státy nezastaví útoky svých bezpilotních letadel v odlehlé kmenové oblasti na severozápadě Pákistánu. Podle pákistánských zpravodajských zdrojů se nejnovější takový úder odehrál dnes, kdy střely zasáhly několik cílů na kmenovém území Severní Vazíristán. Zabito bylo šest údajných radikálních bojovníků. 

Policie a zdravotníci v Péšáváru stále zvyšují bilanci obětí útoku, který je jedním z nejkrvavějších činů, jaké kdy byly spáchány v Pákistánu proti křesťanům. Ti tvoří asi čtyři procenta z celkového počtu 180 milionů obyvatel převážně muslimské země a jsou často diskriminováni. Terčem atentátů se ale podle agentury AFP stávají ojediněle. 

Podle očitých svědků, které citovala místní televize Geo TV, zazněly v rozmezí několika sekund dvě exploze. V anglikánském kostele Všech svatých stojícím v hustě obydlené čtvrti nedaleko tržiště bylo na nedělní mši shromážděno údajně nejméně 600 věřících, kteří v době útoku právě vycházeli z budovy. 

Podle policejních zdrojů byly na místě útoku nalezeny i odtržené nohy jednoho z atentátníků

Útoky proti křesťanům v Pákistánu v posledních letech zesílily zejména poté, co se pákistánská vláda stala otevřeným spojencem Spojených států v jejich boji proti terorismu. Situaci nepomáhají ani extrémně přísné pákistánské zákony proti rouhání, za něž hrozí i trest smrti. Před dvěma lety například útočníci napojení na Taliban zabili jediného křesťanského ministra federální vlády, který chtěl zákon zmírnit. 

Letos v březnu pak vypálil mnohatisícový dav ve městě Láhaur na východě Pákistánu na 170 domů v křesťanské čtvrti při protestech, které vypukly kvůli údajnému rouhačství jednoho ze členů místní křesťanské komunity. Nikdo nebyl zraněn nebo zabit jen díky tomu, že obyvatelé předtím utekli. Hůř dopadl podobný případ v létě 2009, kdy ve východopákistánském městě Godžra uhořelo sedm křesťanů. 

Asi tisícový dav náboženský extremistů tam tehdy zaútočil na křesťanskou čtvrť kvůli údajnému znesvěcení koránu křesťany. Podle provinčního ministra spravedlnosti ale k urážce této posvátné knihy muslimů vůbec nedošlo. Byla to prý jen fáma, která měla vyvolat chaos. 

Tagy: Pákistán Pumový útok

Zdroje: ČTK