Atentát v Trondheimu zasel smutek, ne však bezpečnostní opatření

- Aktuality autor: red

Nad Trondheimem se dnes celý den nízko nad zemí honila těžká temná mračna, ze kterých se občas k zemi snesl déšť. Ponuré počasí výstižně dokreslovalo atmosféru, která ve třetím největším norském městě zavládla po pátečním šokujícím atentátu a smrtící střelbě Anderse Behringa Breivika v metropoli Oslu a v jeho blízkosti, kdy zahynulo nejméně 76 osob.

Lidé v tichosti korzují po trondheimských ulicích. Na největším náměstí u památníku vikingského krále Olava Tryggvasona, kde už v pondělí v podvečer protestovalo proti pátečním událostem 20.000 obyvatel, se znovu sešlo velké množství lidí. Stejně jako v dalších městech Norska. "Jsme z toho všeho zničení," tvrdí řidič místní taxislužby Roar Larsen. 

Žádná bezpečnostní opatření

Kdo by však čekal, že v Trondheimu, ležícím asi 500 kilometrů severně od Osla, vládnou po Breivikově řádění přísná bezpečnostní opatření, byl by zaskočen všudypřítomnou benevolencí. 

Překvapeni byli i fotbalisté Plzně, kteří dnes do Trondheimu přiletěli a ve středu sehrají proti místnímu Rosenborgu první zápas 3. předkola Ligy mistrů. Na pražském letišti Ruzyně byli upozorněni, že po přistání v Trondheimu mohou projít důkladnou prohlídkou. Nic z toho se ale nestalo, na letišti se výprava dokonce nesetkala se žádnou kontrolou a nikdo nemusel projít ani pasovou kontrolou. Byť záložník Martin Fillo, který strávil tři roky v jiném norském městě Stavangeru, předpovídal, že se bezpečnostní opatření v Norsku výrazně zpřísní. Ani v centru města rozhodně nebylo znát, že by policisté byli v pohotovosti. 

"Jak byl rok dlouhý, tak jsem v Norsku nepotkal na ulici žádného policistu, ani ohledně aut neexistovala nějaká silniční kontrola. V Norsku je takřka nulová kriminalita, lidi tam na nějaké excesy nejsou zvyklí. To, co se teď stalo, možná bude pro celou zemi působit jako určitý budíček," řekl Fillo ještě v Praze, než se se spoluhráči vydal na cestu. 

Život plyne jako dřív

Na první pohled život v Trondheimu plyne dál stejně poklidně jako dřív. Místní jsou ale skleslí a v očích se jim lesknou slzy, když mají o šokující události mluvit. Sálá z nich ale i vnitřní síla, jako by chtěli Breivikovi vzkázat, že jeho čin je nezlomil. 

"Celá země je v těžké situaci, ale musíme to společně překonat a jít dál. Ovšem vědomí, že jsme přišli o tolik mladých a nadějných lidí, je opravdu zlé a moc smutné," řekla prodavačka ovoce na centrálním trondheimském náměstí Hilde Björnosová. Ta už v pondělí prý s velkým dojetím sledovala demonstraci v srdci Trondheimu. "Nepamatuju, že by se tady někdy sešlo tolik lidí. Ukázali jsme svoji soudržnost a jednotu, bylo to působivé," uvedla asi padesátiletá žena chvějícím se hlasem. Na demonstraci dorazilo i několik fotbalistů Rosenborgu. 

Ještě dnes ležely uprostřed náměstí tisíce květin a především červených růží, které se mají stát symbolem norského odporu proti Breivikovým činům. Všude kolem plápolaly zapálené svíčky, na velkých papírech se vyjímaly všemožné vzkazy, nechyběly ani fotografie obětí. Lidé si dnes všechno jen mlčky prohlíželi: nechyběli malé děti, teenageři, zástupci střední generace ani důchodci. 

Trpí celé Norsko

Pro Trondheim má páteční masakr zvlášť tragický nádech: možná až prý osm mladých lidí, kteří odsud pocházejí, se stalo Breivikovými oběťmi při jeho šílené střelbě na ostrově Utöya. "O to je to pro nás všechno ještě těžší. Navíc ta čísla ještě zdaleka nejsou ověřená a možná ani konečná. Ale buďte si jisti, že trpí celé Norsko. Nikdo k tomu nemůže zůstat lhostejný," říká posmutněle taxikář Larsen, když se probírá výtisky několika novin, které jsou plné zpravodajství o nejtragičtější události Norska od konce druhé světové války. 

Oslovení Norové se shodují, že bude trvat nějaký čas, než se země vrátí do normálního životního rytmu. Hilde a Roar se neshodují jen v jediném: zda se ve středu má v Norsku hrát fotbalový zápas. "Podle mě to nebylo nutné. Stejně teď lidé u nás nemají na fotbal náladu. Každý si v mysli přehrává jen to, co se stalo v pátek. To nejde jen tak vymazat," prohlašuje Roar. Naopak Hilde věří, že lidé v Trondheimu díky zápasu alespoň na čas obrátí svoje myšlenky jinam. "Život se přece nesmí zastavit, i přes tu hrůzu, která se stala," řekla Hilde.

Tagy: reakce breivik Norsko Oslo bezpečnost

Zdroje: ČTK