Střevní epidemie skončila, Německo si oddychlo

- Aktuality autor: red

Berlínský Ústav Roberta Kocha (RKI) dnes prohlásil střevní epidemii šířenou bakterií enterohemoragická E. coli (EHEC) v Německu za ukončenou.

Poslední zjištěný nový případ onemocnění, spojovaného s konzumací tepelně neupravených výhonků jistých bylin, byl hlášen před třemi týdny a od té doby se žádný nový neobjevil. Uplynula tak inkubační doba, platná pro tento druh onemocnění. Celkem si choroba v Německu vyžádala 50 obětí. "Tím největší epidemie EHEC v Německu skončila," prohlásil ředitel RKI Reinhard Burger.

Přes čtyři tisíce případů nákazy

Od prvního nahlášeného případu choroby v polovině letošního května v Hamburku zaregistroval ústav celkem 4321 případů. Z toho se ve 3469 případech potvrdilo, že jde skutečně o EHEC; ostatní podezření se neprokázala nebo zůstala nejasná. Někteří nemocní nebyli nakaženi zjištěnou zmutovanou bakterií, ale měli prostě silný průjem, bolení břicha a nevolnost způsobené jinými původci. 

U 852 pacientů vedla nákaza k těžkým komplikacím označovaným jako hemolyticko-uremický syndrom (HUS), při němž selhávají ledviny a vyskytuje se chudokrevnost. 

Nemoc si vyžádala 50 mrtvých

Celkem 50 pacientů na onemocnění EHEC nebo HUS zemřelo. Mimo Německo byla nákaza EHEC zjištěna u 76 osob, z toho nejméně jedna zemřela. 

Ústav Roberta Kocha hodlá původce nákazy, zmutovanou bakterii O104:H4, nadále důkladně sledovat, stejně jako onemocnění, které vyvolává. Vědci očekávají, že vzhledem k vysoké pozornosti vyvolané EHEC v důsledku epidemie budou mít k dispozici více hlášení o případech nákazy než dosud. Jednotlivé případy onemocnění jsou možné i po skončení epidemie, upozorňují odborníci RKI.

Tagy: nemoc úmrtí Německo nákaza

Zdroje: ČTK