Anarchisté pochodují Prahou, chtějí projít kolem příznivců DSSS

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. Z náměstí Republiky v Praze vyšel po 14:30 průvod odhadem 250 anarchistů a jejich příznivců doprovázený policisty. Chtějí dojít zpět na Střelecký ostrov, kde dnes začala jejich připomínka Svátku práce. Trasa vede kolem Můstku, kde se koná demonstrace příznivců krajní pravice. Na této akci Dělnické strany sociální spravedlnosti se sešlo kolem 200 lidí.

V anarchistickém průvodu nechybějí červeno-černé vlajky, pirátské symboly, transparenty či automobil s aparaturou. Na vše dohlížejí policisté včetně těžkooděnců a antikonfliktního týmu a dění v ulicích sleduje ze vzduchu vrtulník. Organizátoři demonstrace vyzvali její účastníky, aby nezavdávali příčiny ke konfliktům.

Anarchisté si už dopoledne na Střeleckém ostrově připomněli stávku stovek tisíc dělníků v roce 1886 v Chicagu a oběti, které si tehdy stávka vyžádala. Právě chicagské události vedly ke vzniku Svátku práce. Anarchisté na ostrově hráli na kytary, zpívali nebo četli básně a položili květiny k pamětní desce.

Anarchisté Bobošíkovou nepřijali dobře

Střelecký ostrov považují anarchisté za své tradiční shromaždiště a Svátek práce za svůj svátek, který si prý neprávem přivlastňují socialisté a komunisté. Negativně reagovali na příchod národovecké prezidentské kandidátky Bobošíkové. Předsedkyně Suverenity prohlásila, že nepřišla, aby kritizovala vládu, ale jen aby oslavila Svátek práce.

Anarchisté se ze Střeleckého ostrova vydali v doprovodu policistů na pochod kolem Národního divadla, po Smetanově nábřeží a přes Staroměstské náměstí na náměstí Republiky. Cestou pokřikovali hesla jako "Špína, hnus, kapitalismus" a zastavili se u sídla magistrátu, kde křičeli "Vraťte, co jste nakradli".

Na náměstí Republiky od 13:00 pořádali demonstraci nazvanou Miřme na správné cíle! Odtud se po několika projevech vydali v průvodu zpět na Střelecký ostrov.

Tagy: Praha rasismus demonstrace

Zdroje: ČTK