Analytici: Kalouskův návrh může mírně zvýšit zájem o druhý pilíř

- Aktuality autor: Michal Polák

Někteří analytici soudí, že návrh odcházejícího ministra financí Miroslava Kalouska, který má zejména umožnit lidem vystoupit po pěti letech z druhého penzijního pilíře, může o toto spoření zvýšit zájem. Velký nárůst klientů ale neočekávají. Zatím není jasné, kdy by měla Sněmovna Kalouskův návrh projednat a případně schválit. V parlamentu je nyní asi 200 návrhů zákonů, u nichž nebyl dokončen schvalovací proces.

 "Možnost vystoupení z druhého pilíře po pěti letech je krůčkem k zatraktivnění systému," soudí ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek. "Spíš by mně ale překvapilo, kdyby tato změna nastartovala vlnu zájmu o druhý pilíř," dodal. 

Také podle analytika Patria Finance Davida Marka může návrh zvýšit počet lidí v druhém pilíři, ale zřejmě ne dostatečně na to, aby aby penzijní reforma splnila svůj účel zajistit dlouhodobou stabilitu penzijního systému při poskytování rozumné životní úrovně pro budoucí důchodce. "Největší překážkou pro větší účast v druhém pilíři je nejistota, zda přežije příští parlamentní volby," upozornil Marek. 

Také poslankyně a odbornice ODS na sociální věci Lenka Kohoutová přičítá nezájem lidí o druhý pilíř tomu, že ČSSD s ním nesouhlasí a vyhlašovala jeho zrušení. Soudí ale, že to sociální demokraté neudělají. "Změny ve druhém důchodovém pilíři se zřejmě budou muset učinit," řekla Kohoutová

Druhý pilíř by měl být povinný

Kalouskův návrh Kohoutová neviděla, souhlasila by ale se zvýšením věku, kdy se do fondu lze ještě přihlásit, z 35 na 40 let. Je přesvědčena o tom, že druhý pilíř by měl být povinný a garantovaný státem. "Dokud nebude stabilní vláda se stabilním premiérem, která bude mít většinu ve Sněmovně, schválí se jen minimum předloh," podotkla. Pokud povládne úřednický kabinet Jiřího Rusnoka nebo jiná vláda bez podpory v dolní Sněmovně, na projednávání nových norem podle ní patrně nedojde. 

Poslanec KSČM Miroslav Opálka soudí, že pokud bude mít pravice skutečně 101 a bude předlohu pokládat za prioritu, do konce roku by ji prosadit mohla. Kalouskův návrh podle Opálky popírá původní argumenty, které zněly při obhajobě parametrů druhého pilíře. K jeho předložení není jiný důvod, než že jde o záchranu druhého pilíře a "vytrhnutí trnu z paty" penzijním fondům, řekl Opálka. "Budeme mít třetí pilíř A a třetí pilíř B v plné nahotě, protože se budou v parametrech v podstatě překrývat," podotkl. 

Komunisté chtějí druhý pilíř umrtvit

KSČM pokládá za problém, že druhý pilíř vyvádí peníze z pilíře státního. "Tím jej ožebračíme víc, než je ožebračen nyní," uvedl Opálka, podle kterého by se měl druhý pilíř "umrtvit". 

Kalouskův návrh ještě dnes dopoledne nebyl na sněmovních webových stránkách k dispozici. Až ho Kalousek předloží, bude ho muset projednat nejprve organizační výbor, který rozhodne, zda ho doporučí k projednání. Žádná schůze tohoto výboru však ještě není svolána. Stejně tak zatím není svolána žádná schůze Sněmovny. Nejbližší řádná schůze se má konat až v druhé polovině září. 

Pokud Kalousek podá svůj návrh jako poslaneckou iniciativu, dostane ho také na stůl k vyjádření vláda. Její stanovisko ale nebude rozhodující, protože poslední slovo mají vždy poslanci. Aby zákon začal platit, musí ho také projednat Senát a podepsat prezident.

Tagy: druhý pilíř penzijní reforma

Zdroje: ČTK