Dnes je pondělí 20. května 2024., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 10°C Dešťové přeháňky

Aktualizováno: "Američtí dragouni" jsou v Česku. Vítaly je tisíce lidí, ale i odpůrci

Aktualizováno: "Američtí dragouni" jsou v Česku. Vítaly je tisíce lidí, ale i odpůrci
Konvoj působí jako atrakce, lidé ho vítají americkými vlajkami | zdroj: ministerstvo obrany

Americké konvoje "Dragounské jízdy" dnes vstoupily na české území. Nejrychlejší byla překvapivě jeho náchodská část, kde měly vozy na hranice vstoupit jako poslední. Krátce poté ho americká armáda následovala na česko-polských hranicích u Bohumína. S několikahodinovým zpožděním způsobeným technickými problémy dorazil do Harrachova i třetí konvoj. 

Náchodský konvoj byl rozdělen do tří skupin a měl do Česka dorazit mnohem později, i proto ho na začátku nevítaly tak velké davy – spoustu lidí jeho průjezd prošvihlo. Jeho průjezd Náchodem si tak užili spíše jen novináři, kteří byli na místě s předstihem. Další průjezdy si už opět nenechaly ujít tisíce lidí. 

První část náchodského konvoje už dorazila do cíle, do kasáren u pardubického letiště. Od 17. hodiny si tam lidé mohli prohlédnout vojenskou výbavu armády a setkat se s vojáky. 

 

Vojáky podél silnic vítaly davy lidí, nejvíce jich na ně čekalo v Bohumíně, kde byl zájem dokonce tak velký, že konvoj kvůli němu nabral zpoždění. Lidé armádu vítali s americkými vlajkami, doprovází je i ostravští motorkáři. Tento konvoj dorazil do Vyškova. U kasáren na ně čekají stovky lidí, stroje si lidé mohli prohlédnout od 17. hodiny.

Zpoždění konvoje, který hranice překročil u Harrachova, příznivce i odpůrce poněkud rozladilo, většině z nich se nechtělo čekat hodiny v dešti.   

Mezi diváky jsou i odpůrci s hesly jako USA World Aggressors, jsou však ve výrazné menšině. I přesto mezi nimi byly slovní přestřelky.

Konvoj doprovází česká Vojenská policie. Celkem má čítat 500 vojáků na 115 vozidlech Stryker.

Zdroje: