Americký ministr zahraničí Kerry se znenadání objevil v Iráku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 6. 2014 18:28) - Aktuality autor: Ondřej Neufus

Bez předchozího upozornění se v bojích zmítaném Iráku objevil John Kerry, americký ministr zahraničí. Kerry jednal s iráckým premiérem Núrím Málikím. Chtěl ho přesvědčit k rychlejšímu sestavení vládní koalice. Když bylo setkání ukončeno, Kerry o rozhovoru řekl pouze: "Bylo to dobré."

John Kerry

John Kerry,zdroj: Isifa.com

V zemi se konaly 30. dubna parlamentní volby, v nichž Málikího strana získala nejvíc hlasů. Koaliční partnery se ale premiérovi zatím najít nepodařilo.

USA chtějí, aby Málikí do nové vlády zapojil zástupce všech etnických a náboženských skupin. Současnou situaci, kdy západ a sever Iráku zabírají ozbrojení sunnitští radikálové, USA přičítají chybné Málikího politice vůči menšinovým iráckým sunnitům.

Kerryho setkání s premiérem trvalo hodinu a 40 minut. Ministra k autu doprovázel šéf irácké diplomacie Hošjar Zibarí.

Následně na tiskové konferenci po všech hlavních schůzkách uvedl, že o osudu Iráku by mělo být rozhodnuto příští týden a vše závisí zejména na tom, jestli se vůdci země dohodnou na vytvoření nové vlády. Všichni politici, se kterými se setkal, mu prý ale slíbili, že nový parlament začne fungovat do 1. července, jak to vyžaduje ústava. Tehdy bude také zformován nový kabinet, který by měl podle USA zastupovat zájmy všech Iráčanů.

Americká podpora iráckých bezpečnostních sil bude podle Kerryho i nadále "intenzivní a trvalá", aby místní armáda mohla bojovat s islamistickými radikály. Iráčtí vůdci se ale musí podle šéfa diplomacie USA sjednotit a bojovat společně, a tak i účinněji proti radikálům.

Americký ministr přiletěl na Blízký východ v neděli a cestu zahájil v Káhiře. Řekl tam, že USA nehodlají určovat, kdo bude vládnout v Bagdádu. Přiznal ale, že USA zaznamenaly nespokojenost s Málikího vládou mezi Kurdy, sunnity i některými šíity. Spojené státy si podle ministra přejí, aby Iráčané našli "vedení, které bude co nejširší a bude se o moc dělit".

Agentura Reuters napsala, že už i v Málikího kruzích se hovoří o tom, že USA diplomatickou cestou daly najevo, že by byly otevřené tomu, kdyby premiér odstoupil. Nedávná setkání amerických představitelů s iráckými byla podle Reuters napjatá. Američané dali najevo, že Málikí musí odstoupit, jestliže se mu nepodaří získat v parlamentu dostatek spojenců. USA ale tyto zprávy popírají.

Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) od začátku roku obsazuje západní provincii Anbár a má podle stanice BBC pod kontrolou už 90 procent jejího území. Čtrnáct dní pak skupina postupuje severem země k metropoli Bagdádu a za "svou" prohlásila celou severní provincii Ninive včetně jejího střediska Mosulu. Podle AFP ovládli také strategické letiště v severoiráckém Tall Afaru. BBC soudí, že už není třeba klást si otázku, zda se Irák rozpadne, jelikož se tak už stalo.

Situací v Iráku se začalo vážně znepokojovat Jordánsko, protože irácké sunnitské kmeny obsadily jediný legální hraniční přechod mezi Irákem a Jordánskem Turajbíl a chtějí ho předat ISIL. Reuters napsal, že jordánská armáda uvedla své jednotky do pohotovosti a situaci hodnotí jako potenciální ohrožení Jordánska.

Tagy: USA valka ministr Irák

Zdroje: ČTK