Aktivisté z hnutí Okupujte stanují na pražském Vyšehradě

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Aktivisté sympatizující s hnutím Okupujte (Occupy) se po parku na Klárově objevili také na pražském Vyšehradě. V jednom zákoutí parku už několik dní stojí tři stany s vylepenými petičními archy. Podle radnice aktivisté poškozují veřejnou zeleň. Ti se ale, stejně jako v případě Klárova, odvolávají na petiční zákon. Radnice ve věci zahájila správní řízení.

První stan se v parku na pražském Vyšehradě objevil zhruba před týdnem. Tedy jen několik dní poté, co policie ze zatravněné plochy na Klárově odstranila zhruba dvě desítky stanů, které obývalo asi 30 lidí, včetně bezdomovců. Na místě po zásahu policie zůstal jen jeden petiční stánek a aktivisté přespávají v jeho těsné blízkosti. Místo nepřetržitě monitorují městští strážníci.

Zásah policie po týdnech vyjednávání iniciovala městská část Praha 1. Obyvatelé okolních domů si podle starosty Oldřicha Lomeckého (ODS) stěžovali na zápach a hluk. Obdobný problém nyní řeší také Praha 2. Radnice zatím "okupantům" doručila upozornění odboru životního prostředí městské části, že porušují obecně závaznou vyhlášku hlavního města o ochraně veřejné zeleně. "V souvislosti s tím byli vyzváni, aby shromáždění ukončili a stany odstranili," řekla mluvčí radnice Ilona Chlupská.

Vyšehrad je pietní místo

Názor radnice ale aktivisté ani v tomto případě nesdílejí. "Podstatou problému a hlavní spor je veden o to, zda je z právního hlediska možné používat petiční stany, k takzvanému stanování a nocování," míní jeden z aktivistů Radoslav Janás. V petičním zákoně podle něj není uvedeno, jak petiční stan má vypadat a zda-li je možné v něm přespávat. "Domníváme se, že by tento spor měl být vzhledem k závažnosti problému výkonu petičního práva řešen soudní cestou a ne pouhým výkladem právníků nebo úředníků Městské Části Praha 2," dodává.

Už vzhledem k historickému významu vyšehradského parku chce radnice situaci s aktivisty vyřešit co nejdříve. "Vyšehrad je pietní místo, ke kterému by se mělo přistupovat s určitou úctou. Stanování je zakázané a my budeme dále postupovat podle odpovídající vyhlášky," dodala Chalupská. Žádné konkrétní kroky ale neuvedla.

Tagy: protest hnutí

Zdroje: ČTK