Agenti FBI vyslechli v Dagestánu rodiče bratrů Carnajevových

- Aktuality autor: Michal Polák

Rodiče bratrů Džochara a Tamerlana Carnajevových, údajných strůjců nedávného atentátu v Bostonu, se dnes v dagestánské metropoli Machačkale setkali s agenty amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na právní zástupce rodiny. Setkání se uskutečnilo v sídle dagestánské rezidentury ruské tajné služby FSB. 

Džochar Carnajev

Džochar Carnajev,zdroj: mirror.co.uk

O průběhu rozhovoru jeho účastníci odmítli s novináři hovořit. Anzor a Zubejda Carnajevovi se od smrti Tamerlana a zadržení jeho mladšího bratra Džochara novinářům vyhýbají. Mlčení prý hodlají prolomit ve čtvrtek, kdy se s žurnalisty mají setkat na tiskové konferenci. 

O vyslání týmu vyšetřovatelů do Machačkaly informovalo americké velvyslanectví v Moskvě už v úterý. FBI zajímají zejména okolnosti Tamerlanova loňského půlročního pobytu v Dagestánu, které by mohly vrhnout víc světla na bostonský útok. Američané mají podezření, že Tamerlan Carnajev se v Dagestánu či sousedním Čečensku setkal s náboženskými extremisty a přejal jejich učení. 

Carnajevovi se přestěhovali do USA v roce 2002, ale po deseti letech se vrátili do Dagestánu. Ještě během pobytu v USA se rozvedli, oba synové po jejich odjezdu ve Spojených státech zůstali.

Ostatky Tamerlanan odveze do Ruska

Otec rodiny Anzor Carnajev agentuře RIA Novosti řekl, že ve čtvrtek chce odletět do Bostonu, aby vyslechl americkou verzi bostonského atentátu, vůči níž má očividně výhrady. Carnajevovi mají údajně rovněž v úmyslu převézt ostatky Tamerlana k pohřbení do Ruska. Podle příbuzných rodiny odmítly mešity v Bostonu a okolí uspořádat Tamerlanovi pohřeb. 

Matka Zubejda ale do USA patrně neodjede, protože jí tam podle amerických médií hrozí zatčení. Loni byla údajně nedaleko Bostonu zadržena při pokusu o krádež oděvů v hodnotě zhruba 30.000 korun. Než byla postavena před soud, odjela do Ruska. Anzor i Zubejda Carnajevovi mají americké občanství. 

Tamerlan Carnajev byl minulý pátek zabit při přestřelce s bostonskou policií. Džochar byl vážně zraněn, leží v bostonské nemocnici, ale s vyšetřovateli komunikuje. Oba bratři podle FBI minulý týden odpálili dvě výbušniny v cílové rovince bostonského mezinárodního maratonu. Tři lidé explozi nepřežili kolem 180 dalších bylo zraněno.

Tagy: terorismus Boston

Zdroje: ČTK