V troskách zříceného domu našli záchranáři už 147 lidí

VIDEO - Aktuality autor: Michal Polák

V troskách osmipodlažního domu v bangladéšské Dháce, který se ve středu zřítil, zahrnulo podle upřesněných údajů záchranářů 147 lidí a počet zřejmě ještě není úplný. Původní předpoklady hovořily o necelé stovce mrtvých. Pod zřícenou budovou jsou stále ještě uvězněni lidé, víc než tisíc lidí bylo při neštěstí zraněno. 

Kolaps budovy

Kolaps budovy,zdroj: Profimedia.cz

Uvnitř budovy byly textilní dílny a nákupní středisko a podle jednoho ze zasahujících hasičů v ní bylo v době tragédie asi 2000 lidí. Podle úřadů mohly být příčinou zřícení stavební nedostatky na budově. Dům se podle záchranářů složil jako domeček z karet a bilance, která nejprve uváděla 25 mrtvých, od té doby vytrvale stoupá. 

V troskách objektu Rana Plaza v Savaru, asi 30 kilometrů od Dháky, se hasiči a vojáci snaží najít další osoby, které mohly zůstat pod troskami. Majitelé komplexu podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla v úterý zjištěna trhlina ve zdi. 

Bangladéšský ministr vnitra Madžudín Khan Alamgir během prohlídky místa neštěstí novinářům sdělil, že budova pravděpodobně nesplňovala stavební předpisy. "Viníci budou potrestáni," slíbil. 

Tagy: Bangladéš Dháka zřícení domu

Zdroje: ČTK