Afghánský voják, který zastřelil svého kolegu ze Slovenska, je na útěku

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Afghánský voják uvězněný minulý týden za to, že zastřelil svého slovenského kolegu, uprchl. K útěku mu pomohl afghánský komplic, uvedla dnes místní armáda, kterou citovala agentura AFP. 

Vojáci (ilustrační foto)

Vojáci (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Incident se stal v provincii Kandahár 9. července, kdy během cvičení sil NATO začal do vojáků pálit příslušník afghánské armády. Zabil jednoho slovenského vojáka a dalších šest příslušníků slovenské jednotky bylo zraněno, z toho dva těžce. 

Střelec byl krátce po incidentu dopaden. Armáda uvedla, že byl jejím příslušníkem pět let a zahájila vyšetřování, jak se do jejích řad mohl dostat stoupenec radikálního hnutí Taliban. To dnes v prohlášení potvrdilo, že voják byl jeho členem. 

Na svobodu útočníkovi pomohl jeho komplic, s nímž seděl v cele, a který byl rovněž vojákem afghánské armády. Ten předstíral zdravotní problémy, a pak za zatím nevyjasněných okolností oba utekli. 

V loňském roce bylo na 60 vojáků sil NATO v Afghánistánu zabito muži nosícími afghánskou uniformu, což je jev, který působí značné problémy vedení koaličních sil. Narůstající počet podobných případů navíc nevyhnutelně vyvolal ovzduší nedůvěry mezi zahraničními vojáky a jejich afghánskými spojenci. 

NATO připisuje značnou část těchto útoků na vrub "nedorozumění v důsledku odlišných kultur". Nicméně připouští, že zhruba čtvrtinu z nich provedli stoupenci Talibanu infiltrovaní do bezpečnostních sil.

Tagy: Afghánistán smrt vojáka

Zdroje: ČTK