'Aby se nestalo, že nebude na výplaty,' pochybuje Franz o řediteli NG. Chce konkurz

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Poradce ministra kultury Vladimír Franz je pro vyhlášení nového výběrového řízení na ředitele Národní galerie. Má pochybnosti o manažerských schopnostech jejího současného šéfa, historika umění Jiřího Fajta, kterého jmenovala bývalá ministryně Alena Hanáková. Franz to řekl Radiožurnálu. Pro nový konkurz se minulý týden vyslovili v otevřeném dopise i čtyři bývalí ředitelé Národní galerie. 

Vladimír Franz

Vladimír Franz,zdroj: isifa/MAFRA/Karel Pešek

Podle Franze byla výběrová řízení zřejmě "dost podivná". Zmiňuje také, že Fajt byl jmenován na základě konkurzu, kde se umístil jako druhý. "Navíc byl jmenován paní ministryní Hanákovou, která byla odvolána. Čili je to všechno takové hodně na vodě," řekl Radiožurnálu Franz

Fajt podle něj sice rozumí starému umění, ale funkce šéfa Národní galerie je také funkcí manažerskou. "Jaký je manažer? Aby se nestalo, že Národní galerie po jeho nástupu udělá velkou výstavu a pak dva roky nebude na výplaty. Já bych asi byl pro revokaci konkurzu, už jenom pro pořádek," řekl Franz. Podle něj Fajt nikdy nic neřídil. Fajt byl ovšem šéfem Sbírky starého umění NG. 

Nástupce předchozího ředitele NG Vladimíra Rösela vybírala Hanáková za pomoci komise pouze ze tří účastníků minulých konkurzů. Fajta jmenovala v době, kdy již byla její vláda v demisi. Její nástupce Jiří Balvín Fajta potvrdil, ale jeho nástup do funkce dvakrát odložil. Současný ministr kultury Daniel Herman je rozhodnutý Fajta uvést do funkce do poloviny letošního roku. 

"Jinou variantu řešení neobsazeného místa ředitele NG než tu, že se jej dříve či později ujme Jiří Fajt, v současné době nevidím," řekl již dříve Herman. Podle Balvína ministr nesmí jmenovací dekret zrušit, šéfa NG může ale po nástupu do funkce odvolat. 

Část odborníků i umělecké obce fakt, že ministryně jmenovala ředitele bez konkurzu, kritizuje od začátku. Pod dopisem z minulého týdne jsou podepsáni kromě Milana Knížáka, který je Fajtovým dlouhodobým kritikem, Ladislav Kesner starší, Lubomír Slavíček a Dagmar Šefčíková. Nesignoval ho Rösel, jehož Slavíček jako tehdejší člen výběrové komise pomáhal zvolit. 

Tagy: Národní galerie

Zdroje: ČTK