Dnes je středa 18. května 2022., Svátek má Nataša
Počasí dnes 21°C Skoro jasno

A je to tu. Občanští demokraté souhlasí, aby Klaus vedl jejich kandidátku

A je to tu. Občanští demokraté souhlasí, aby Klaus vedl jejich kandidátku
Václav Klaus | zdroj: Mediafax

ANKETA Již delší dobu se spekuluje, že by exprezident Václav Klaus mohl kandidovat do Evropského parlamentu. Podle důvěryhodného zdroje Práva Klaus vážně zvažuje kandidaturu za ODS. Občanským demokratům se tato idea většinou líbí.

Dokonce se spekuluje, že by se Klaus mohl stát předsedou skupiny Evropských konzervativců a reformistů, kterou dříve vedl Jan Zahradil. Vedle britských konzervativců jsou v ní i zástupci polské strany Právo a spravedlnost a další menší strany. Pak by měl Klaus šanci, že by mohl být jedním z místopředsedů Evropského parlamentu.

Byl by to dobrý restart vztahů Klause s ODS

ParlamentníListy.cz oslovily občanské demokraty, zda podporují ideu, že by se Klaus stal lídrem kandidátky ODS do europarlamentu a ti takový nápad většinou kvitují s povděkem. „Byl jsem první, kdo to předvídal,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS a člen grémia Jaroslav Kubera

„Pokud se Václav Klaus rozhodne kandidovat, nedovedu si představit, že za někoho jiného než ODS a v tom případě logicky jako číslo jedna kandidátky. Byl by to dobrý restart našich vztahů. Neměl by rozmělnit svou autoritu s nějakými marginálními uskupeními. My máme v Evropském parlamentu zázemí a dobré postavení,“ řekl ParlamentnímListům.cz šéf europoslanců ODS a člen grémia Jan Zahradil.

„Nemám s tím problém,“ reagoval stručně místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny a šéf ODS v Plzeňském kraji Jiří Pospíšil.

„Pokud by Václav Klaus měl zájem, určitě bych ho podpořil,“ uvedl ministr zemědělství a předseda středočeské ODS Petr Bendl.

Zdroje: