VV chtějí zrušit podmínku 41 podpisů poslanců pro stížnost ÚS
7. 1. 2013 – 12:54 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Věci veřejné ve stížnosti na církevní restituce chtějí změnu zákona o Ústavním soudu. Považují za diskriminaci, že stížnost nemůže podat méně než 41 poslanců. Poslanců v klubu VV je méně než tento limit, nemohli by se tedy na soud obracet. Kromě toho ve své ústavní stížnosti chtějí například odložit účinnost zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Představitelé VV to oznámili na dnešní tiskové konferenci.
Podle poslance VV Michala Babáka napadají VV jeden paragraf v zákoně, z něhož chtějí vypustit číslovku 41. To by podle něj v konečném důsledku znamenalo, že určitý druh ústavní stížnosti by mohl podat i jeden poslanec nebo senátor.
Předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová v tiskovém prohlášení uvedla, že se teprve ukáže, zda se bude ÚS jejich stížností zabývat. "Než se totiž bude Ústavní soud zabývat samotným zákonem o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, musí zrušit část zákona o Ústavním soudu a snížit počet poslanců, kteří se na ÚS mohou obrátit, jinak by naše stížnost nebyla platná," uvedla Klasnová.
Populismus VV nezná mezí
VV chtějí zrušit celý zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Kromě toho požadují, aby soud odložil účinnost zákona, aby zakázal ministerstvům a dalším státním orgánům do doby svého rozhodnutí plnit jakékoli povinnosti vyplývající ze zákona, tedy hlavně vydávat majetek. Chtějí také, aby zrušil usnesení Sněmovny, kterým poslanci zákon schválili, a navíc i to, aby soud odložil vykonatelnost tohoto usnesení do doby, než rozhodne o jeho zrušení. Chtějí odložit i účinnost publikace zákona, který už ve Sbírce zákonů vyšel loni 5. prosince.
Strana poukazuje také na to, že schvalování zákona se odehrálo v momentu, kdy VV požádaly o přestávku na jednání klubu. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová ji tehdy sice vyhlásila, ale vzápětí se přihlásil tehdejší předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura s námitkou proti tomuto rozhodnutí. Předsedkyně Sněmovny dala o jeho námitce hlasovat a většina poslanců pak stvrdila, že přestávka na jednání klubu VV nebude.
"V ústavní stížnosti připomínáme, že začaly být některé osoby díky tomu nesouhlasu s tím majetkovým zákonem, začaly být kriminalizovány," řekl Babák. Jako příklad údajné kriminalizace uvedl svého kolegu Otto Chaloupku, Víta Bártu i sebe. Řekl také, že kvůli církevním restitucím se VV rozštěpily hned dvakrát. Poprvé šlo o poslance Kristýnu Kočí a Jaroslava Škárku, kteří ze strany odešli už v roce 2011, a poté o poslance kolem Karolíny Peake. Církevní restituce pak označil za "velký byznys".