Vězení pro Wolfa za zneužití dotace. Spojení s Topolánkem není vyloučeno
27. 1. 2012 – 17:34 | Zpravodajství | Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Ostravský krajský soud dnes poslal exposlance Petra Wolfa za zneužití státní dotace do vězení na pět let. Jeho manželce udělil podmíněný dvouletý trest se zkušební dobou na čtyři roky. Soud také rozhodl, že Wolfovi mají zaplatit 1,2 milionu korun.
Wolf, jenž má z této částky uhradit milion, od počátku obvinění odmítá.
Wolf i Wolfová se odvolali, státní zástupce Dušan Táborský si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Kauzu tak bude řešit Vrchní soud v Olomouci.
Podle soudu Wolf a později i jeho manželka podvedli ministerstvo životního prostředí (MŽP). V rámci programu na podporu vědy a výzkumu jejich firma UT 2002 žádala dotace na dva projekty. Zabývaly se například ochranou přírody, krajiny či nakládáním s odpady. Dotace podle soudu firma získala na základě nepřesných, zkreslených a lživých informací.
V žádostech Wolf podle soudce Miroslava Muchy uvedl, že se na projektech budou podílet moravskoslezské a polské vysoké školy. Ani jednu ale neoslovil. Z expertů, které uváděl jako spolupracovníky, jej někteří odmítli, jiní spolupracovali okrajově. Další o tom nevěděli vůbec.
Čerpali 11 milionů korun
Na dva projekty manželský pár v letech 2005 až 2007 čerpal 11 milionů korun. Podle rozsudku Wolf a jeho manželka podváděli i při nakládání se svěřenými penězi a falšovali účetnictví. Propláceli si náklady za dovolené a zahraniční cesty, které s výzkumy vůbec nesouvisely. Statisíce podle účetnictví dali neexistující společnosti za konzultace, jejich auta ujela za dva roky absurdně mnoho kilometrů. Vysoké částky platil Wolf i kamarádovi za půjčení auta, za dva dny vykázal 56.000 kilometrů.
Policie Wolfa obvinila v listopadu 2009, poté co ho vydala sněmovna k trestnímu stíhání. Později byla obviněna i jeho žena. Obžaloba Wolfa vinila z předkládání nepravdivých údajů MŽP.
Wolfová v přípravném řízení ani u soudu nevypovídala, vyjadřovala se jen k důkazům. "Z jejích slov je jasné, že popírá úmysl spáchat trestný čin," řekl soudce. Z toho jej ale podle Muchy usvědčil její manžel. Wolf řekl, že jeho manželka věděla o všem, co se v souvislosti s projekty dělo.
Jsem obětní beránek
Ani bývalý poslanec za ČSSD Wolf, který se stal později loajálním k Topolánkově vládě, před soudem nevypovídal. V dokumentu, který předal senátu, se označil za obětního beránka, který musel být pro své postoje a skutky odstraněn. "Celá kauza je politicky motivovaná," napsal Wolf s tím, že je oběť přinesená na oltář ve jménu boje proti korupci.
Soudce Mucha to odmítl. "Když někdo účtuje 100.000 korun neexistující firmě a proplácí si neuskutečněné cesty, není na tom nic politického," uvedl s tím, že soud o vině obžalovaných nepochybuje. "Vše máme podloženo důkazy," řekl. Při zdůvodnění rozsudku se dotkl i toho, že část viny nesou ministerští úředníci, kteří byli příliš benevolentní a jejich činnost nebyla na odpovídající profesionální úrovni, takže Wolf zneužil nedostatečných kontrolních mechanismů.
Marta Machková z MŽP dnes sdělila, že tento úřad už účelovou podporu na výzkum, vývoj a inovace v oblasti životního prostředí neposkytuje. Všechny projekty patřící pod MŽP navíc hodnotí externí odborníci a připravuje se forenzní audit ukončených projektů, uvedla Machková.
Zaplatil si ho Topolánek?
Mladá fronta Dnes napsala, že se Wolfovi v roce 2008 vyplatilo, když přešel od ČSSD do vládního tábora, kde hlasoval s tehdejší Topolánkovou vládou. Wolfova firma UT 2002 pak nemusela mnohamilionovou dotaci, kterou podle dnešního rozsudku ostravského krajského soudu zneužila, vrátit.
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se od bývalého poslance své strany Wolfa distancoval. Wolf prý se státní dotací podnikal ještě dříve, než se stal poslancem za ČSSD. Podle šéfa opozice je však zvláštní, že Wolf začal podporovat Topolánkovu vládu právě v době, kdy kauza vyšla najevo. Sobotka položil otázku, zda Wolfovi někdo nesliboval, že se celá věc může vyřešit oplátkou za podporu Topolánkovy vlády.