Dnes je čtvrtek 15. května 2025., Svátek má Žofie
Počasí dnes 4°C Oblačno

Ústavní soud nařídil znovu otevřít případ pěstitelky konopí

27. 7. 2010 – 9:19 | Zpravodajství | red

Ústavní soud nařídil znovu otevřít případ pěstitelky konopí
zdroj: tisková zpráva

stavní soud dnes nařídil znovu projednat případ Mariny Banomové van Stuijvenbergové, jíž soudy uložily podmínku za pěstování konopí ve velkém. Důvodem je to, že důkazy získané prohlídkou nebytových prostor jsou v tomto případě nepoužitelné.

Policie prohlídku pěstírny provedla bez řádného povolení vydaného soudem, což je podle nedávného nálezu pléna ÚS protiústavní. K důkazům získaným prohlídkou pěstírny již v novém řízení soudy nemohou přihlédnout.

"Bude věcí obecných soudů, aby (...) znovu rozhodly o vině a případně i trestu stěžovatelky, a to aniž by při hodnocení důkazů přihlížely k závěrům vyplývajících z předmětné prohlídky jiných prostor a pozemků," uvedla v dnešním rozhodnutí soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová. Na vyhlášení nepřišel žádný z účastníků řízení.

Dnešní rozhodnutí navazuje na červnový nález, jímž Ústavní soud zpřísnil podmínky pro nařízení prohlídky pozemků a takzvaných jiných prostor, například skladů, zemědělských stavení a míst, která neslouží k bydlení. Nově může o prohlídce rozhodnout jen soud. Dosud kompetenci měli i státní zástupci, případně policie s předchozím souhlasem žalobce.

Podle Wagnerové měly obecné soudy už v minulosti rozpoznat, že právní úprava, která umožňovala provést prohlídku jiných prostor bez rozhodnutí soudu, byla protiústavní. Proto prý měly soudy podat návrh na její zrušení. "Za pochybení obecných soudů je proto třeba považovat především to, že se ústavněprávním rozměrem dané věci nezabývaly, nepodaly návrh na zrušení aplikovaného podústavního práva, čímž nedostály své ústavní povinnosti poskytovat ochranu základním právům," stojí v nálezu. Iniciativa ke změně trestního řádu nakonec vzešla přímo od ústavních soudců.

Odsouzená žena se spolupachatelem pěstovali v letech 2003 a 2004 ve sklepě přípravny bývalého kravína v západních Čechách pod umělým osvětlením 92 velkých rostlin konopí. V rodinném domě navíc policisté našli 1961 malých řízků konopí, dále drogu marihuanu ve stavu připraveném ke konzumaci a další potřeby k pěstování.

Okresní soud Plzeň-jih uložil ženě v roce 2006 dva roky vězení s tříletým odkladem. Krajský soud v Plzni pak jen snížil zkušební dobu na dva roky. Banomová van Stuijvenbergová ve stížnosti tvrdila, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces. Soudy prý opřely své závěry o nezákonné důkazy, k nimž neměly vůbec přihlížet. Příkaz k domovní prohlídce nebyl podepsán soudcem. Soudní příkaz k prohlídce nebytových prostor, tedy sklepní pěstírny, nebyl podle stížnosti vůbec vydán.

Prohlídky nebytových prostor se po červnovém plenárním nálezu Ústavního soudu dostaly do podobného režimu jako domovní prohlídky. Prohlídka pozemku nebo prostoru, který neslouží přímo k bydlení, je podle ÚS také zásahem do práva na soukromí. Proto není důvod k tomu, aby byly podmínky pro její nařízení méně přísné. Dosud platilo to, že o domovní prohlídce vždy rozhoduje soud, ale o prohlídce takzvaných jiných prostor a pozemků mohli za určitých okolností rozhodnout také státní zástupce nebo policie s předchozím souhlasem žalobce.

Zdroje:

Předchozí článek

Kam chodili na pivo? Klaus nikam, Havel všude

Následující článek

Oběšený učitel provokuje