Senát stáhl zákon o třetím odboji. ODS a TOP 09: Je to ostudné
9. 12. 2010 – 12:27 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Senát hlasy levice a části lidovců odstavil návrh zákona o ocenění protikomunistického odboje, který schválila horní komora hlasy pravice v předvolebním složení. Nový návrh předloží poslanci koalice, sněmovna poté může případné veto Senátu přehlasovat.
Senátoři rozhodli o tom, že zákon, který podpořila a zavázala se prosazovat vláda, bude stažen ze sněmovny. Senátoři ODS a TOP 09 to označili za ostudné, arogantní a bezprecedentní.
Zákon se nicméně znovu ocitne ve schvalovacím procesu formou předlohy, kterou se rozhodli předložit poslanci vládní koalice. Ve sněmovně má vládní koalice většinu, může i případné veto Senátu přehlasovat. "My to nenecháme ladem, to vám mohu slíbit," řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).
Koaliční poslanci předloží normu v senátním znění. "Musíme jasně deklarovat, že odpor zlu nikdy není marný," řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Poukázal na to, že koalice se zákon zavázala podporovat. Místopředsedkyně Věci veřejných Kateřina Klasnová a předseda poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík označili postup Senátu za pobuřující a bezprecedentní.
Dientsbier: Předloha není v souladu s hodnotami právního státu
Takzvané zpětvzetí senátní předlohy zdůvodňoval bývalý disident a senátor ČSSD Jiří Dienstbier tím, že předloha "není v souladu s hodnotami právního státu a historické pravdy".
Argumentoval analýzou historiků, podle níž by žádný zákon neměl určovat například rozdíl mezi protikomunistickým odbojem a odporem. Podle něj už existuje dost mechanismů, jak účastníky odboje ocenit. Dienstbier uvedl, že tuto možnost má už i sama vláda.
"Tento zákon je vlastně od počátku mrtvé dítě, respektive dítě, které několik let umírá. Není vůbec možné, aby zákonodárné sbory hodnotily dějiny. Neřeší vůbec nic z toho, co vlastně řešit chce," prohlásil Dienstbier.
Vondra: Černý den oranžové většiny v Senátu
Další bývalý disident a senátor ODS Alexandr Vondra označil postoj ČSSD za "černý den oranžové většiny v Senátu", neboť místo předložení vlastní varianty ocenění bojovníků proti komunismu hodila tříletou práci na zákoně do koše. Stanovisko historiků označil za "cár papíru", neboť dějepisci v závěru své analýzy "přiznávají barvu, že jim jde především o peníze pro jejich bádání".
Předsedkyně senátorského Klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová podotkla, že pro zrušení senátní komise pro podporu demokracie ve světě je to druhý signál, který horní komora pod vedením ČSSD vyslala.
Postavení válečných veteránů
Senátor ČSSD Pavel Lebeda namítal, že zákon obsahuje podivné a vágní pojmy a nezohledňuje objektivně intenzitu činnosti. "Nikdo nechce ubírat zásluhy statečným lidem, kteří proti tomu komunismu bojovali. Obsahem toho našeho návrhu je tu ostudnou legislativní formu, kterou jsme vyplodili, zase sprovodit ze světa," řekl Lebeda.
Senát podle Sobotky takovýto krok učinil poprvé ve své historii. Paukrtová ale připomněla, že Senát již jednou zákon ze sněmovny stáhl, a to v lednu 2002. Byla to novela zákona o pohřebnictví, která rušila povinnost pohřbívání plodů po potratu. O dva měsíce dříve totiž Senát schválil podobnou poslaneckou verzi.
Předloha počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů. Účastníci třetího odboje by tak mohli získat postavení válečných veteránů, přestože nebojovali jako vojáci. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.