Schwarzenberg: Situace není zralá na pád Nečasovy vlády
14. 6. 2013 – 16:00 | Zpravodajství | Michal Polák

Nynější situace není podle předsedy TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga dostatečným důvodem k tomu, aby koaliční vláda premiéra Petra Nečase (ODS) padla. Šéf TOP 09 to uvedl ve Sněmovně krátce poté, co předseda vlády oznámil, že nehodlá rezignovat v souvislosti s nynějším vyšetřováním vedeným Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci.
Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska by se měl premiér Nečas zbavit všech lidí z úřadu vlády, kteří byli po rozsáhlé policejní razii obviněni. Po jednání sněmovny se krátce sešel poslanecký klub TOP 09. Vedení strany se je podle zdrojů ČTK dohodlo, že "bude v pohotovosti" a bude další vývoj sledovat.
Podle šéfa koaliční strany by ale konec vlády měl nastat ve chvíli, kdy se prokáže, že Nečas věděl o tom, že šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová úkoluje Vojenské zpravodajství. "Kdyby o tom opravdu nebylo pochyb, tak by bylo zapotřebí, aby odstoupil. Kdyby o tom věděl, či nedejbůh vydal pokyn, pak by to bylo jasné," prohlásil vicepremiér.
Šéfka Nečasova kabinetu Nagyová, o jejímž blízkém osobním vztahu s premiérem média dlouhou dobu spekulují, čelí obvinění z organizátorství trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení, hrozí jí až pět let vězení. Kvůli svému soukromému zájmu nechala údajně sledovat tři lidi Vojenským zpravodajstvím a podle policie figuruje i v kauze údajné korupce rebelujících poslanců z ODS. Policisté přitom prověřují i variantu, že premiér o nezákonném jednání své blízké spolupracovnice věděl.
"Pokud se premiér zbaví, a on se nepochybně zbaví, všech lidí, kteří byli obviněni na úřadu vlády, nemáme důvod si myslet, že on sám se dopustil něčeho nečetného, a odebrat mu svoji důvěru," řekl novinářům po jednání Sněmovny Kalousek. Podle něj je to v současnosti příliš "slabý čaj na odstřelení premiéra".
Premiér se při vystoupení ve Sněmovně šéfky kabinetu už ve čtvrtek zastal s tím, že jeho důvěra vůči ní nepoklesla. Dnes postup policie ostře zkritizoval a odmítl výzvy opozice k rezignaci. Kauza je součástí rozsáhlé "realizace" ÚOOZ, v jejímž rámci bylo zadrženo osm osob a sedm z nich následně obviněno.
Vicepremiérka Karolína Peake nechtěla Nečasův projev komentovat. Novinářům řekla, že až bude mít více informací o této kauze, rozhodne klub a republiková rada LIDEM o dalším postupu.
Trafiky se mi nelíbí
Podle Schwarzenberga je důležité uvědomit si konsekvence případného konce vlády. "Musíme vědět, opravdu, co by potom následovalo," poznamenal. V této chvíli jde podle něj o stát a není důležité to, co by bylo nejvýhodnější pro TOP 09. "Nosíme jistou spoluodpovědnost za vládu, to mi nikdo neodpárá... My byli v té koalici a také jistou odpovědnost nosíme," poznamenal ministr zahraničí.
Předseda vládní strany má za sporný také případ obvinění tří bývalých poslanců z ODS, kteří dostali posty výměnou za odchod ze Sněmovny, kde hrozili nepodpořit důležité vládní normy.
"Já už tehdy říkal, že se mi to velice nelíbí, ale je pro mne veliká otázka, jestli je to trestný čin, protože to je v rámci politických domluv," podotkl předseda TOP 09.
Počkejme několik dní
Slovy "já jsem nevolal po tom, aby odstoupil pan Drábek", Schwarzenberg odmítl srovnávání nynější kauzy s případem někdejšího ministra práce za TOP 09 Jaromíra Drábka, který odešel z funkce ve chvíli, kdy policisté vzali do vazby jeho blízkého spolupracovníka a náměstka Vladimíra Šišku.
Podle Schwarzenberga se do několika dní buď ukáže, že demonstrativní policejní zásah z tohoto týdne byl nutný a půjde v důsledku o obrodu demokracie, kdy se ukazuje, že policie a státní zástupci se nebojí ani vysokých pater politiky.
"Když ne, tak to na druhé straně může být také ohrožení naší demokracie. Znamenalo by to, že kdokoliv může narušit normální chod politiky. Mám nedostatek faktů, abych se definitivně přiklonil k jedné či druhé straně," dodal Schwarzenberg.