Dnes je středa 7. května 2025., Svátek má Stanislav
Počasí dnes 14°C Oblačno

Schůzi sněmovny přerušila porucha hlasovacího zařízení

1. 2. 2011 – 16:17 | Zpravodajství | red

Schůzi sněmovny přerušila porucha hlasovacího zařízení
zdroj: tisková zpráva

První letošní schůzi Poslanecké sněmovny přerušila po necelé hodině porucha hlasovacího zařízení. Poslanci proto měli zhruba hodinovou pauzu, během níž musela kancelář zajistit skrutátory, tedy zaměstnance, kteří sčítají hlasy, aby mohlo jednání pokračovat.

Nyní už sněmovna hlasuje za jejich pomoci. Každé hlasování je ale mnohem pomalejší než s pomocí techniky.  Poslanci rozhodovali o podobě programu čtrnáctidenní schůze, která je čeká. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) schůzi přerušila kvůli tomu, že jí nefunguje počítač. Později oznámila, že porucha je rozsáhlejší, a proto sněmovna shání skrutátory, kteří by v sále počítali hlasy.

"Netváří se optimisticky," konstatovala Němcová na adresu sněmovních techniků, kteří se snažili hlasovací zařízení zprovoznit. Jak později řekla, poruchu jí vysvětlili slovy "sesypalo se to celý". Chyba se objevila tím, že nemohla zapnout tlačítko, kterým zahajuje hlasování, a zároveň jí poslanci hlásili, že hlasovací zařízení nefunguje ani jim. Porucha hlasovacího zařízení podle ní pouze připravila poslance o čas.

Přístroj nahradily parlamentní skrutátorky

Práce tak nastala pro parlamentní skrutátorky, které nahradily elektroniku a sčítaly hlasující poslance. "Jsou to převážně pracovnice organizačního odboru, ale i dalších odborů sněmovny, které, doufám, že úplně tuhle profesi ještě nezapomněly, neb dlouhodobě nebyla využívána," řekla předsedkyně sněmovny. "Ale v rezervě tady jsou, musíme být připraveni na takovou situaci," dodala. Hlasovací zařízení nechala sněmovna vyměnit v roce 2008, jeho pořízení ji přišlo na šest milionů korun. Tehdy naposledy sněmovna hlasovala s pomocí skrutátorů.

Poslanci dnes zahájili první schůzi v letošním roce. Měli by projednat například návrh zákona, který počítá se zavedením nízkoemisních zón, návrh na zrušení státních maturit či novelu silničního zákona, která mění mimo jiné i bodový systém. Jednání ale narušují některé kauzy, které v poslední době zveřejnila média a které jsou spojeny s některými členy vlády.

Opozice například požaduje, aby byla jako bod jednání zařazena informace premiéra o financování evropského předsednictví. Tehdejší ministr pro evropské záležitosti a dnešní ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) byl totiž v médiích uveden v souvislosti s ne zcela transparentní zakázkou na osvětlení akcí během předsednictví. Údajně byla zadána bez soutěže a byla předražená.

Předchozí článek

Melodie podzemí

Následující článek

Nikdo se Bobošíkové nebojí. Ani Bárta: Populisté a levičáci, narozdíl od nás