Poslanec Boris Šťastný vystupuje ze ODS. Chce novou stranu s Klausem v čele
23. 8. 2013 – 17:32 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Šťastný se v poslední době pokoušel ODS přesvědčit, aby požádala Klause o pomoc se zastavením klesajících preferencí. S iniciativou ale u části vedení nenašel pochopení. Klaus posléze řekl, že jeho angažmá u ODS v současné době nepřichází v úvahu.
"Nemohu už kandidovat za stranu, která opustila své ideje. Zradila své voliče tím, že nedodržela, co jim před volbami slíbila, a nikdo z vedení se za to neomluvil a ve straně nedošlo k žádné změně... Nemohu bojovat za stranu, kde její vedení totálně ztratilo sebereflexi a v členské základně se nenašla odvaha, síla a vůle to změnit," napsal Šťastný v prohlášení.
Dodal, že nemůže zůstat ve straně, "kde vlastní názor není přirozenou součástí svobodné vnitrostranické diskuse, nýbrž důvodem pro vylučování jednotlivců či likvidaci celých stranických organizací". Narážel tak na události posledních týdnů a měsíců, kdy byli ze strany vyloučeni například Tomáš Hrdlička nebo zrušena oblastní sdružení v Praze 4 či Praze 12.
Jeho rozhodnutí respektujeme
"Jeho rozhodnutí respektuji. Odvedl velký kus práce v ODS, byl k ní vždy loajální, mnohé jí dal," napsal místopředseda strany Chalupa. Podotkl, že sám patří ke "klausovcům" v ODS, ale i když se Šťastným v mnoha věcech souhlasí, ve straně zůstane.
Místopředsedkyně strany a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová sdělila, že Šťastný tento krok na úterním jednání poslaneckého klubu neavizoval, a naopak mluvil o tom, jak se má ODS postavit k předčasným volbám. I ona jeho krok ale respektuje. "Obávám se však, že drobení pravice není cestou k porážce levice," dodala. Místopředsedu poslaneckého klubu Jana Čechlovského krok jeho kolegy nepřekvapil. "Jako krok, který by mohl poškodit ODS, to nevnímám," uvedl v textové zprávě.
Šťastný uvedl, že veřejný prostor neopouští. "Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit. Já pevně doufám, že se tak stane," napsal v prohlášení.
Stará ODS uměla vyhrávat
"Stará dobrá ODS za Václava Klause byla silná a vyhrávala. Měla jasný směr. Stejně tak později za Mirka Topolánka," vyzdvihl bývalé předsedy ODS Šťastný. Nynější vedení ale podle něho totálně ztratilo sebereflexi a členská základna nenašla odvahu, sílu a vůli to změnit.
Projekt, v jehož čele by stál Klaus, by se podle něj měl stát "jedinou a poslední šancí pro záchranu naší země před nástupem komunistů k moci, pravicovou hradbou proti nebezpečně se rozpínající levici, skutečným bojovníkem za národní zájmy a garantem obnovení a sjednocení autentické pravicové politiky" v Česku.
Vznikne nová strana s Klausem v čele?
Zapojit Klause do politiky by chtěla také Jana Bobošíková a její Suverenita. Podle dnešní Mladé Fronty Dnes by ráda stranu přejmenovala například na Suverenita a prosperita - klausovci. Šťastný řekl, že je připraven kandidovat za jakýkoli projekt, do jehož čela se postaví Klaus.
Podle aktuálního průzkumu agentur Median a STEM/MARK pro Českou televizi si Klausův návrat do politiky nepřejí skoro tři čtvrtiny lidí.
Šťastný byl členem ODS od roku 1998, od června 2010 do prosince 2011 byl předsedou celopražské ODS. Jeho stranickou organizací byla ODS Praha 10, která je delší dobu v opozici proti současnému vedení pražského regionu v čele s předsedou pražské ODS Bohuslavem Svobodou. Z ODS Prahy 10 byl také Hrdlička, který byl označován za šedou eminenci občanských demokratů a za jednoho z takzvaných kmotrů.
Svoboda jeho odchod přivítal. "Myslím, že to je pro ODS dobře, i když mě to překvapilo, protože vždy deklaroval, že ODS je pro něj srdeční záležitost," řekl. Podle Svobody by Šťastný, pokud by neodstoupil, neměl na pražské kandidátce do předčasných voleb místo.