Nečas trvá na svém výslechu v kauze Nagyová. Jak jí chce pomoci?
2. 7. 2013 – 19:27 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Odstupující premiér Petr Nečas (ODS) dnes vyzval státního zástupce, aby byl vyslechnut v souvislosti s kauzami kolem své blízké spolupracovnice Jany Nagyové. Je prý "kdykoliv plně k dispozici" a může poskytnout "relevantní informace", uvádí se v dopise, který zveřejnil úřad vlády. Nečas nechce, aby se to, že nebude vyslechnut, stalo záminkou pro prodlužování vazby obviněných. Vyjádření vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana zjišťuje.
"Z médií je mi známo, že současně vedené vyšetřování se vztahuje i k mé osobě, kdy jsem působil jako předseda vlády. Jsem přesvědčen, že mohu poskytnout relevantní informace k činnosti v chodu úřadu, která je orgány činnými v trestním řízení pokládána za trestnou," píše v dopise Nečas. Kvůli kauzám kolem Nagyové Nečas odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS.
Podle policie sám figuruje v kauze údajné politické korupce. Do druhého případu - nelegálního sledování - podle dostupných informací zapojen není.
"Z doslechu jsem nabyl vědomost, že soudce odůvodňoval omezení osobní svobody stíhaných potřebou vyslechnout předsedu vlády. Dovoluji si oznámit vyšetřujícím orgánům, že jsem kdykoliv plně k dispozici pro případné svědectví," uvádí odstupující ministerský předseda. Očekává, že mu bude brzy dána příležitost se ve věci vyjádřit.
"Byl bych velmi nerad, aby neprovedení mého výslechu mohlo sloužit jako záminka pro další omezení osobní svobody obviněných v případě rozhodování o trvání vazby," dodává Nečas. Ve vazbě je nyní sedm z osmi obviněných ve dvojici případů.
V prvním z nich slíbil podle policie Nečas trojici tehdejších poslanců ODS úplatek a údajně také zajistil jeho poskytnutí. Spekulovalo se proto, že by se i on mohl dostat do hledáčku policie. Podle kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny však zatím žádná žádost o vydání některého z poslanců v souvislosti s touto kauzou nepřišla.
Ve čtvrtek bude o případu na policii vypovídat šéfka Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), již dříve tak učinil ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (TOP 09), podle něhož šlo stejně jako podle Nečase jen o politický obchod.
Trojice bývalých poslanců ODS - Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa - čelí obvinění, že během sporů o vládní daňový balíček složila mandáty za slib dalších výhod (členství v orgánech státních firem), čímž údajně porušili zákon. Do případu jsou zapleteni také někdejší náměstek na ministerstvu zemědělství Roman Boček a Nagyová.
Ta figuruje i ve druhé kauze, kde čelí obvinění spolu se třemi vojenskými zpravodajci kvůli tomu, že se podílela na nelegálním sledování Nečasovy manželky Radky a dvou dalších lidí. Obviněni jsou vedle Nagyové také zpravodajec Jan Pohůnek, bývalý šéf Vojenské rozvědky Ondrej Páleník a jeho nástupce Milan Kovanda, který je jako jediný stíhán na svobodě.