Navrhovatelce zákona o turecké genocidě vyhrožují smrtí
27. 12. 2011 – 7:30 | Zpravodajství | Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Pohrůžky mučením, znásilněním a zabitím obdržela francouzská poslankyně, jež iniciovala návrh zákona, který zakotvuje trestnost popírání genocidy a je dáván do souvislosti s vyvražďováním Arménů v Turecku v roce 1915.
Žena byla umístěna pod policejní ochranu, sdělily dnes weby francouzských médií. Její a další francouzské internetové stránky se staly terčem tureckých hackerů.
Čtěte dále: Vraždění Arménů byla genocida. Turci to popírají a zlobí se
Poslankyně vládní strany UMP za jihofrancouzský department Bouches-du-Rhône Valérie Boyerová dnes v Marseille podala žalobu na neznámého pachatele. "Nemohu zůstat nečinná. Tyto útoky jsou ubohé," řekla devětačtyřicetiletá žena. Vyhrožováno prý bylo i jejím rodičům a dětem a její internetové stránky se staly terčem protureckých počítačových pirátů.
Turečtí nacionalisté a radikální islamisté, se dnes podle agentury AFP přihlásili také k narušení stovky internetových stránek spojených s Armény ve Francii a francouzskými politiky. Počítačoví piráti do stránek vložili texty odsuzující francouzskou politiku vůči muslimskému Turecku a obviňující Francii z genocidy Alžířanů po druhé světové válce.
Zmrazilo diplomatické a vojenské vztahy s Francií
Francouzští poslanci ve čtvrtek schválili zákon navržený Boyerovou, což vyvolalo hněv Turecka, které zmrazilo diplomatické a vojenské vztahy s Francií. Text podpořila vláda prezidenta Nicolase Sarkozyho a o jeho konečném osudu budou hlasovat senátoři. Podle Le Figaro se tak těžko stane do parlamentních voleb ve Francii na jaře 2012.
Neznámí proturečtí aktivisté ve výhrůžkách poslankyni také odsuzovali francouzskou vládu a arménskou menšinu ve Francii. Její významný člen a světoznámý šansoniér Charles Aznavour podle agentury AFP poslal Sarkozymu dopis, ve kterém prezidentovi děkuje za prosazování zákona.
Turecko odmítá termín genocida
Turecko uznává, že při vojenských operacích pod Kavkazem v letech 1915 až 1917 zahynulo mnoho Arménů, ale tvrdí, že šlo o půl milionu obětí a o výsledek chaosu vyvolaného boji. Odmítá termín genocida. Už dobová svědectví ale hovořila o masakru na základě národnosti. Nejen Arménie označuje vraždění za genocidu, jíž padlo za oběť na 1,5 milionu lidí.
Francie přes protesty Ankary v roce 2001 přistoupila v otázce Arménů na termín genocida a nyní chce trestat až rokem vězení a pokutou až 45.000 eur každého, kdo by genocidu popíral.
"Svoboda vyjadřování neznamená právo na manipulaci s dějinami ani na popírání historických skutečností," podpořil Francii v jejím sporu s Tureckem francouzsko-arménský zpěvák Aznavour, který je podle AFP arménským velvyslancem pro Švýcarsko a představitel Arménie v evropském úřadu OSN.