Dnes je čtvrtek 8. května 2025.
Počasí dnes 12°C Oblačno

Ministři dali hlavy dohromady. Na podobě rozpočtu se ale nedohodli

19. 7. 2011 – 19:35 | Zpravodajství | Danica Klein

Ministři dali hlavy dohromady. Na podobě rozpočtu se ale nedohodli
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Porada ekonomických ministrů dnes nedospěla k dohodě o podobě rozpočtu na rok 2012 a ani k dohodě ohledně sazeb DPH. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) rozhodne až ve středu vláda o jedné ze dvou již dříve předložených variant, tedy o zavedení devatenáctiprocentní sazby daně z přidané hodnoty nebo o výrazných škrtech ve výdajích ministerstev.

Vládní Věci veřejné devatenáctiprocentní DPH odmítají, v případě jejího schválení požadují dvě sazby DPH. VV se rovněž nelíbí případné škrty v rozpočtech ministerstev, která ovládají, tedy dopravy a školství.

Nebudou riskovat deficit

V návrhu státního rozpočtu Kalousek počítá s tím, že by se sjednocením DPH na 19 procentech už v příštím roce snižoval deficit razantněji. Devatenáctiprocentní DPH podle návrhu státní pokladně vynese 22 miliard korun navíc. Místo původně zamýšlených 3,5 procenta by tak deficit klesl na 3,2 procenta hrubého domácího produktu. Schodek v příštím roce by činil 95 miliard namísto nyní plánovaných 105 miliard korun.

Tuto variantu Kalousek preferuje s tím, že by se rychleji snížil deficit veřejných financí a rychleji by se stabilizoval vládní dluh. "Především příští rok bychom neriskovali deficit na důchodovém účtu," uvedl.

Kdyby se strany nyní nedohodly na sjednocení sazby DPH na 19 procentech s plánovanou výjimkou pro knihy, noviny a léky, měl by platit nynější plán s postupným sjednocením DPH na 17,5 procenta.

Zavedení progresivní daně

Navýšení DPH odmítají Věci veřejné, dokud nebudou mít jistotu, že výdaje rozpočtu budou podle nich účelné. Pokud DPH zvýšena bude, chtějí VV dvě sazby daně. "Považujeme za výhodné zkombinovat zvýšení DPH buď s navýšením firemních daní o jeden procentní bod, nebo se snížením daňových výjimek. To by mohlo vynést šest až osm miliard korun. Řešením by bylo i zavedení progresivní daně z příjmu," uvedl dnes předseda poslaneckého klubu nejmenší vládní strany Vít Bárta.

Premiér Petr Nečas (ODS) plány VV zvýšit daně firmám odmítá. "Jsem přesvědčen, a se mnou 99 procent odborníků na ekonomii, že zvyšovat přímé daně v období křehkého ekonomického růstu je ekonomická hloupost," řekl dnes novinářům. O výjimkách z DPH sjednocené na 19 procentech je ochoten diskutovat, aby zvýšil průchodnost návrhu. Sjednocením DPH by se zdražila voda, potraviny, MHD či kultura.

Za mandatorní výdaje stát letos podle návrhu utratí 557 miliard, příští rok 580 miliard a v roce 2014 více než 645 miliard korun. Splátky úroků ze státních dluhů vzrostou z letošních 78 miliard na 82 miliard v příštím roce a 105 miliard v roce 2014.

Zdroje:

Předchozí článek

Brácha o Havlovi: Kritizují ho, protože nikdy nebyl padouch

Následující článek

Čeští Vietnamci. Nezajímá je, kdo je Nečas a mají vlastní policisty