Kongres ODS nepřinesl straně jistotu záchrany, tvrdí komentátoři
20. 1. 2014 – 7:30 | Zpravodajství | Michal Polák

Víkendový volební kongres ODS, který přinesl obměnu vedení včetně nového předsedy Petra Fialy, podle komentátorů českých deníků nemusí znamenat zmrtvýchvstání strany, jež utrpěla debakl v podzimních sněmovních volbách. Komentátoři navíc nepovažují za prozíravé vyřadit z vedení Jiřího Pospíšila, který se u voličů těší poměrně vysoké popularitě.
Delegáti se snažili především dostat do vedení nové tváře včetně předsedy Fialy. "ODS se v Olomouci proměnila, jenže neudělala to dostatečně obratně a s jasnou perspektivou co dál. Nezemřela, ale zachráněna není," hodnotí jejich počínání komentátor Hospodářských novin.
V podobném duchu shrnul dění na olomouckém kongresu i redaktor Mladé fronty Dnes. "Jestli ovšem nový lídr bude stačit k záchraně ODS před zánikem a k návratu do pozice hlavní pravicové strany, není vůbec jisté," poznamenal.
Podle komentáře Hospodářských novin může přinést problémy pomalá proměna Petra Fialy z akademika na strhujícího politického lídra. "ODS nemá nikoho, kdo by se mohl stát 'zlým mužem' opozice, který ve sněmovně vládě nic nedaruje. V kritice Sobotkovy a Babišovy vlády bude dál jedničkou Miroslav Kalousek z konkurenční TOP 09, což přežití ODS zkomplikuje," vysvětlil autor.
Vyloučení Pospíšila je překvapivé
Jeho kolega z téhož listu se pozastavil nad odporem vůči Pospíšilovi, který se několikrát neúspěšně ucházel o post místopředsedy. V Plzeňském kraji totiž ODS pod jeho vedením získala 10,6 procenta hlasů, což je o tři procenta více než celorepublikový průměr a spolu s Prahou jediný dvouciferný zisk. "Jiří Pospíšil je politik, který patrně dokáže oslovit i voliče, kteří nepatří k tvrdému voličskému jádru (dnes již jadérku) ODS. Existují teorie, že právě o takové politiky by strany měly stát, protože osobní popularitou přinášejí prospěch celé partaji, ale samozřejmě je nechceme ODS vnucovat," napsal.
V komentáři Mladé fronty Dnes pak zaznělo, že o pozici na výsluní ODS neměla přijít ani Miroslava Němcová. Ta utrpěla drtivou porážku ve volbě předsedy, ale podle autora komentáře může být skvělou kandidátkou na prezidenta. "Po Řimbabovi by přišlo ohromné lidské i kulturní osvěžení. A kvalitních kandidátů na Hrad není málo. Nejsou. Mít ho připraveného je vždy plus," uvedl.