Dnes je pondělí 28. dubna 2025., Svátek má Vlastislav
Počasí dnes 19°C Skoro jasno

Kandidát na šéfa ČSSD Pecina: Chci navázat na Zemana a Grégra

15. 11. 2010 – 20:15 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Kandidát na šéfa ČSSD Pecina: Chci navázat na Zemana a Grégra
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Exministr vnitra úřednické vlády a kandidát na předsedu ČSSD Martin Pecina chce navázat na hospodářskou politiku bývalého premiéra a šéfa sociální demokracie Miloše Zemana, exministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra a financí Jiřího Rusnoka.

Uvedl to na serveru www.vasevec.cz. Zmiňovaná trojice politků se přitom v uplynulých letech rozešla se sociální demokracií ve zlém. Zemanovi a Grégrovi pak pokus o návrat na politické výsluní nevyšel.

ČSSD by se podle Peciny rozhodně neměla vzdávat ideje sociálního státu. "Jsem pro zachování míry solidarity na evropské, a nikoli na asijské či americké úrovni," uvedl s tím, že za špičkového odborníka v této oblasti považuje bývalého šéfa ČSSD a evropského komisaře pro sociální věci Vladimíra Špidlu. 

Současná ČSSD je prý ukřičená a začíná být směšná

Pecina je rozhodně pro konsenzus při tvorbě zahraniční politiky. "Zde nám budiž vzorem střídání stráží mezi premiéry (Václavem) Klausem a Zemanem. Oba uznávali euroatlantické vazby ČR a zároveň nezpochybňovali a dodnes nezpochybňují naše zájmy v Rusku a dalších východních zemích," uvedl. 

Současná sociální demokracie je podle Peciny příliš ukřičená. "Křičíme a křičíme. Nikdo nás už nebere vážně. Nejsme už zlí, začínáme být směšní. A to je zlé," uvedl. 

Pecina proti Haškovi a Sobotkovi zřejmě bez šancí

Vážnými kandidáty na příštího předsedu ČSSD jsou její nynější šéf Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Pecina dostal nominace na předsedu ČSSD od místní organizace ČSSD v Břevnově a od okresní konference ČSSD v Karviné. Nového šéfa ČSSD zvolí sjezd strany, který se sejde 18. a 19. března 2011 v Brně. 

Pecina (1968) vystudoval Fakultu strojní Vysoké školy báňské v Ostravě. Prošel několik podniků ve vysokých funkcích. V letech 2003 až 2005 působil na ministerstvu průmyslu a obchodu. V letech 2005 až 2009 byl předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

V roce 2009 byl ministrem vnitra v úřednické vládě Jana Fischera. V posledních parlamentních volbách byl lídrem ČSSD v Praze. Do roku 1993 byl členem ODS, v letech 2001 až 2005 členem ČSSD. Členství se vzdal v souvislosti s nástupem do ÚOHS.

Předchozí článek

Češi chtějí levnější čínské dálnice, tvrdí průzkum

Následující článek

Grenadiny I