ČSSD chce po vítězných volbách zvýšit daně firmám i jednotlivcům
16. 3. 2013 – 19:19 | Zpravodajství | Sebastian Kantor

Se zvýšením daní firmám i jednotlivcům počítá ČSSD po svém případném vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny. Své povolební záměry představili sociální demokraté na závěr dvoudenního sjezdu, který dnes skončil v Ostravě.
V platnosti zůstává tzv. bohumínské usnesení, které sociálním demokratům zakazuje spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Delegáti sjezdu dnes schválili změny stanov strany, které omezí hromadné nábory nových členů. Vedení ČSSD získalo moc schvalovat lídry volebních kandidátek a vyškrtávat z nich kandidáty. Projev na sjezdu přednesl jeho čestný host - slovenský premiér a předseda tamní sociální demokracie SD-Smer Robert Fico.
Delegáti dnes zvolili místopředsedkyní senátorku Alenu Gajdůškovou, která v opakované volbě porazila dosavadní místopředsedkyni Marii Benešovou. Pozici předsedy již v pátek obhájil dosavadní lídr Bohuslav Sobotka. Prvním místopředsedou zůstává jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek. Místopředsedy ČSSD jsou po sjezdu Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek, Martin Starec a nově plzeňský hejtman Milan Chovanec.
Oslovení politologové se shodli, že vedení strany nebude do voleb ventilovat žádné vnitřní konflikty a že bude naopak demonstrovat jednotu a loajalitu. Politoložka Vladimíra Dvořáková odhadla, že pokud ČSSD nic nepokazí a pokud přijde k urnám dost voličů, mohla by strana získat 30 procent hlasů. Podle posledního průzkumu agentury ppm factum má téměř 26 procent hlasů.
Za kraje zodpovídáme
V závěrečné řeči Sobotka upozornil, že ačkoli ČSSD na celostátní úrovni nevládne, nese odpovědnost za veřejné záležitosti v krajích. "Ale je zřejmé, že pokud by vláda pravice pokračovala i v dalším období, tak ani na úrovni krajů nebude schopna sociální demokracie plně zabezpečit realizaci svého volebního programu," prohlásil.
ČSSD představila i své povolební záměry pro případ svého volebního vítězství. Chce mimo jiné zvýšit daně firmám i jednotlivcům. Odsudek premiéra Petra Nečase vyvolala slova stínového ministra financí Jana Mládka, který řekl, že živnostníci parazitují na zaměstnancích v sociálním pojištění.
V platnosti zůstává takzvané bohumínské usnesení z roku 1995. Dokument sociálním demokratům zakazuje spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Podle Sobotky není důvod pro jeho zrušení. Přesto o něm delegáti hlasovali. Jasná většina byla ale pro zachování platnosti usnesení.
Předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že pro jeho stranu je to výzva, aby se stala vedoucí silou na levici. "Jestli to tak chtějí, tak pro mě to znamená jediné, že to budou levicová slova a pravicová spojení," řekl Filip.
Jen jako?
"Pokud to ČSSD myslí vážně a je bohumínským usnesením vázána, musí ihned vypovědět krajské koalice, kde s komunisty vládne," sdělila předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka jde jen o vějičku pro voliče.
Změněné stanovy ČSSD obsahují body, které zamezují hromadnému náboru nových členů, který někdy bývá zneužíván k zesílení vlivu některých stranických křídel, zejména v regionech. Strana může od nynějška na jedné schůzi přibrat maximálně deset nových členů.
Změnu stanov strana schválila po zaškobrtnutí v jinak plynulém toku jednacího dne. Delegáti nejdříve změny odmítli. Jedním z důvodů bylo, že o více než dvou desítkách změněných bodů měli hlasovat najednou. Sobotka navíc nebyl v sále, neboť v tu dobu jednal s Ficem. Nakonec po poradě s krajskými lídry požádal o opakování hlasování. V něm vedení strany předložilo verzi stanov, z níž vypustilo některé sporné body. Delegáti pak novou verzi úprav schválili.
Fico doporučil Sobotkovi, aby v případě úspěchu v parlamentních volbách sestavil jednobarevnou vládu. Přestože se, jak řekl, tohoto kroku na Slovensku obával, ukázalo se, že samostatné vládnutí má spíše výhody.