Čeští dabéři jsou už osm měsíců bez práce. Vyjednali si špatné podmínky
11. 2. 2015 – 20:31 | Zpravodajství | str

Herci, kteří se živí dabingem, chtějí po studiích nová pravidla. Už osm měsíců jsou však bez práce. Soukromá studia jim odmítají platit a spor se vleče.
O dabéry, kteří se loni v květnu nechali zastupovat agenturou ManpowerGroup (MPG) bojující za jejich lepší pracovní podmínky, není zájem. Celkově jde o 185 ze zhruba 220 aktivních dabérů. Umělci si vydupali změny v pracovních smlouvách. Ty se ale nelíbí soukromým studiím, která je od té doby nechtějí obsazovat.
"Doplácíme na to, že jsme chtěli změnit praxi komerčních produkcí, které od nás vyžadují více práce za kratší dobu a nabízejí za to méně peněz," uvedl prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Problém je podle něj v malé pospolitosti herců. "A také v tom, že nás nepodpořili zástupci ostatních profesí. Neboť i režiséři, zvukaři či překladatelé se obávají, že ztratí práci," vysvětlil.
Pomůže lepší organizace?
Vlekoucí se spor má vyřešit výzva profesních sdružení, kterou zaštítí Asociace režisérů a scenáristů. Vznikne zastřešující organizace, která bude bojovat za lepší podmínky a práva pracovníků ve filmařském průmyslu.
Dabingová sekce Herecké asociace už vypracovala nový systém pravidel odměňování dabérů, kteří mají být podle německého vzoru honorováni nikoli za hodinu práce, ale za množství vytvořených replik. Tuto praxi již provozuje Česká televize. Jde o to, aby zůstala zachována kvalita a dabing zároveň nepřicházel o hlasy herců.
V Česku působí více než dvacet studií zabývajících se dabingem. Herce v agenturním zastoupení však zaměstnají jen ve studiu Virtual, České televizi a TV Barrandov. U ostatních studií čeští dabéři s agenturní smlouvou narážejí.
Například Petr Sitár ze studia LS Production krizi v dabingu nevidí a herce v zastoupení MPG z rozpočtových důvodů neobsazuje. Pavel Dvořák ze studia Virtual je opačného názoru. "Záleží nám na kvalitě, i jihoamerická novela si zaslouží dobrý dabing," řekl.
Tuzemská dabingová esa jako Valerie Zawadská, Jaromír Meduna či Simona Babčáková se shodují na tom, že dabéři jsou podhodnoceni a zachází se s nimi jako s pouhými "ozvučovateli". Kolegy a kolegyně podpořil i Ivan Trojan. Na konto Herecké asociace poslal peníze, které mohou dabéři čerpat v případě finanční nouze.