Normandská čtyřka uzavřela v Minsku dohodu. Jednala nepřetržitě celou noc

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 12. 2. 2015 12:03) - Aktuality autor: art

Takové diplomatické rozhovory nezažila Evropa už hodně dlouho. A nic podobného určitě nezažili ani přítomní státníci. Jednání v normandském formátu, za účasti německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Francoise Hollanda, šéfa Kremlu Vladimira Putina a ukrajinského nejvyššího představitele Petra Porošenka pokračovalo v minském Paláci nezávislosti celou noc. Státníci si jen sem tam odskočili, aby dílčí záležitosti probrali se svým týmem. 

Čtveřice státníků a běloruský prezident, který hostí jednání normandské čtyřky

Čtveřice státníků a běloruský prezident, který hostí jednání normandské čtyřky,zdroj: Profimedia.cz

Jinak ale zůstali v jednací místnosti nepřetržitě kolem 15 hodin s krátkým přerušením na večeři. Mimořádně dlouhé rozhovory ale svědčí o tom, že se státníci skutečně pokoušeli dojednat smlouvu o urovnání konfliktu, který připravil o život už více než 5 tisíc lidí.

Výsledný dokument měl mít podle některých informací 12 až 13 bodů. Nic z jeho obsahu se ale z honosného paláce v běloruské metropoli nedostalo.

Jen ukrajinský vicekancléř Valerij Čalyj na Facebooku napsal, že "bez dohody o podmínečném zastavení palby nemůžeme odejít" a dodal, že "běží válka nervů". 

Chvíli to vypadalo, že francouzsko-německá mise, která rozhovory v Minsku dojednala, odjede z Běloruska s nepořízenou. Ukrajinský prezident totiž uvedl, že požadavky ruské strany jsou nepřijatelné. Šlo nejspíš o demarkační linii a status povstaleckých republik. Například donbaští rebelové trvali na dodržení "administrativních hranic Doněcké oblasti". 

Kreml o něco později oznámil, že dohoda o příměří padla. Začne platit v neděli od půlnoci a zahrnuje stažení těžkých zbraní. Dosažení dohody o urovnání krize potvrdila rovněž i kancelář francouzského prezidenta a německé kancléřky. 

Normandská čtyřka potvrdila suverenitu ukrajinského území, kontrolu nad hranicemi s Ruskem by měl Kyjev obnovit do konce roku, a dohodla se mimo jiné na tom, že se bude pravidelně sházet a dohlížet na plnění úmluvy. Přesnější obsah dohody zatím není znám. Mluví se o tom, že by měla obsahovat také výměnu válečných zajatců a propuštění ukrajinské pilotky Nadije Savčenkové, která drží v ruském vězení hladovku.

Dokument podle francouzského prezidenta podepsali i vůdci samozvaných východoukrajinských republik. O něco dříve se přitom objevila informace, že to podepsat odmítli.

Zajímavostí je nejen extrémní délka rozhovorů, ale také skutečnost, že po nich nenásledovala tradiční společná tisková konference. Lídři navíc opouštěli Palác nezávislosti každý zvlášť. Zvláštní je i háv tajemství, který halí jednání. Ani to totiž nebývá v případech tak velkého diplomatického vyjednávání obvyklé.

 

Tagy: Francie Rusko Německo Ukrajina ukrajinská krize východní Ukrajina rusko-ukrajinská krize mezinárodní politika boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK