Becherovka míří na izraelský trh. Vyrobila první košer dodávku
16. 7. 2015 – 14:54 | Zpravodajství | pal

Karlovarská likérka Jan Becher vyrobila 20 tisíc lahví košer Becherovky, které zamíří do Izraele. V budoucnu by ale likérka chtěla s košer nápojem prorazit i na jiných trzích, např. v Rusku, nebo Spojených státech, kde má velmi silné zastoupení židovská komunita.
Samotné certifikaci předcházelo pečlivě prověření celého výrobního procesu rabínem. "Se samotným nápojem problémy nebyly, protože Becherovka je čistě přírodní bylinný nápoj. Musela se ale zkontrolovat technologie a před stáčením ji vymýt a nechat vyschnout," popsal Darebník.
Ačkoli JBKB do Izraele už vyváží, spojila se s firmou, která do židovské země vozí košer výrobky z jiných zemí. Karlovarský likér by tak mohl najít nové zákazníky, kteří vyžadují prověřené potraviny.
Košer produkty v Česku
Rozšiřování trhu by mohla pomoci i výroba košer likéru. Košer potraviny musí splňovat řadu pravidel, vycházejících z talmudu. Kromě toho, že nesmí obsahovat zakázané složky, nesmí s nimi ani při výrobě přijít do styku.
Košer Becherovku by JBKB chtěla stáčet zatím asi dvakrát ročně a ráda by postupně začala nabízet až 80 tisíc lahví za rok.
V Česku vyrábí košer potraviny z větších firem například výrobce destilátu Rudolf Jelínek nebo výrobce konzervovaných potravin Hamé.
Česká likérka se potýkala s metanolovou aférou
Likérce se už podařilo dohnat propad, který způsobila metanolová aféra z roku 2012. Firma loni vyrobila bezmála sedm milionů litrů likérů. Z toho 90 procent představuje Becherovka - original. "Dokonce jsme loni čtyři měsíce jeli na dvanáctihodinový provoz, což už mnoho let nebylo," řekl Darebník.
Ačkoli i JBKB postihla krize na Ukrajině a propad kurzu rublu v Rusku, firmě se naopak dařilo zvýšit vývoz do Polska a Maďarska. "Tím jsme jednak snížili závislost na vývozu do Ruska, které je důležitým trhem, ale také jsme tím diverzifikovali export," dodal Darebník.