Dnes je úterý 16. prosince 2025., Svátek má Albína
Počasí dnes -1°C Zataženo

Babáka udala banka, vyšetřují ho Kalouskovi detektivové

10. 5. 2011 – 11:53 | Zpravodajství | red

Babáka udala banka, vyšetřují ho Kalouskovi detektivové
Placeholderzdroj: tisková zpráva

AKTUALIZOVÁNO. Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí (MF), který se věnuje odhalování nezákonných finančních operací, začal prověřovat transakce, díky nimž poslanec Věcí veřejných Michal Babák věnoval straně v letech 2009 a 2010 téměř šest milionů korun.

Uvedl to dnes server Aktuálně.cz s tím, že FAÚ se do případu vložil na základě upozornění banky, která zachytila neobvyklé operace na poslancově účtu. Ministerstvo financí označilo tyto informace za nepřesné.

Část ze sponzorských peněz byla podle serveru na Babákovo konto vložena v hotovosti a banka má o skutečném původu peněz pochybnosti. Na Babákův účet bylo na přepážce banky v rozmezí necelého tři čtvrtě roku ve třech vkladech přidáno hotově celkem 1,2 milionu korun. Ty samé peníze pak obratem putovaly na účet VV, ale už bezhotovostně, převodem z účtu na účet, píše server.

Babák: Text serveru aktuálně.cz je nepřesný a zavádějící

Babák tvrdí, že si nepamatuje, zda peníze skládal na účet sám, nebo zda to byl někdo jiný. "Těch transakcí za ten rok bylo tolik, že opravdu vám to v tuto chvíli nedokážu říci," řekl serveru.
MF informace o prověřování Babákova konta odmítlo komentovat. "Bohužel nemůžeme poskytnout požadované informace, neboť veškeré skutečnosti týkající se oznámení a šetření podezřelého obchodu podléhají povinnosti mlčenlivosti," uvedl mluvčí MF Ondřej Jakob.

Později poslal ČTK prohlášení, ve kterém zopakoval, že ministerstvo nemůže k věci poskytnout žádné informace. Je prý ale jeho povinností konstatovat, že text serveru Aktuálně.cz je "nepřesný a zavádějící". "Ministerstvo financí pravdivé informace zveřejní až v okamžiku, kdy mu to umožní zákon," dodal Jakob. Kauzu popsanou serverem označil za "jeho vlastní verzi údajně šetřeného případu".

To, že Babák poslal VV stovky tisíc korun, které na jeho účet skutečně dorazily v hotovosti, vyplývá také z dokumentů, které sám zveřejnil, když byl přinucen své dary vysvětlovat. Server navíc zjistil, že zhruba ve stejné době splácel několik hypoték, jejichž výše dá dohromady 12,7 milionu korun.

FAÚ prošetřoval i kauzu Promopro

Pátraní FAÚ může vést k tomu, že Babákův případ bude předán policii nebo finančnímu úřadu, který může současně zkontrolovat finanční situaci firem, o nichž poslanec tvrdí, že mu půjčily, uvedl Aktuálně.cz.

Analytici FAÚ v minulých měsících podávali trestní oznámení například v kauze Promopro, kvůli níž se octl pod tlakem ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a prohloubila se krize vládní koalice. Tehdy o vyšetřování na tiskové konferenci podrobně informovali šéf FAU a také osobně ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Detektivové z FAÚ také předali policii případ podezřelé propagační kampaně, kterou za 100 milionů zorganizoval pražský magistrát.

Zdroje:

Předchozí článek

NATO opět zaútočilo na Kaddáfího rezidenci, Tripolisem otřásly výbuchy

Následující článek

Nejvyšší soud zastavil kárné řízení se šéfem NKÚ Dohnalem

Nejnovější články