Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Zrušme změny času. Vedou k sebevraždám, varuje Roithová

Zrušme změny času. Vedou k sebevraždám, varuje Roithová
zdroj: Mediafax

V noci ze soboty na neděli došlo ke změně času na zimní. Letní čas byl zaveden v Československu v roce 1979 a od té doby pravidelně každý rok dvakrát posunujeme ručičky na hodinkách. Střídání času však má své odpůrce a někteří, jako senátor Petr Šilar či kandidátka na prezidentku Zuzana Roithová, za zrušení letního času bojují.  

Jedinou reálnou možností, jak střídání času učinit přítrž, je dosáhnout dohody v celé Evropské unii. Chceme k tomu využít administrativního procesu nazvaného Evropská občanská iniciativa (EOI). Tu je sice možné registrovat již od dubna letošního roku, ale jde o složitý proces, který klade nemalé nároky finanční, časové, ale hlavně odborné. Chceme být dobře připraveni a vyvarovat se toho, aby naše EOI byla zamítnuta kvůli formálním nedostatkům," uvádí Šilar.

Pro úspěch je nutné získat v Evropské unii podporu miliónu lidí do dvou let od registrace iniciativy. Podporu se budou snažit získat elektronicky. V této době již testují software pro toto využití. Navíc hlasování bude skrze službu mojeID.cz, což by mělo zaručit důvěryhodnost podpisů a tak i celé iniciativy.

Od 1.11.2012 také spouštíme novou podobu našeho webu www.onlyonetime.cz. Od statického obsahu přejdeme k dynamickému webu. Všichni zájemci o podporu se budou moci registrovat, v hlasování rozhodnou, zda se přikloníme k letnímu nebo zimnímu času," dodává senátor.

 

Zdroje: