Zemřela nejstarší Češka, v sobotu by oslavila 109. narozeniny

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 1. 2019 17:00) - Aktuality autor: šar

V neděli zemřela nejstarší Češka Květoslava Hranošová, která by v sobotu 26. ledna oslavila 109. narozeniny. Informoval o tom Ondřej Šrámek, mluvčí Prahy 6, kde žena žila v Domově pro seniory Elišky Purkyňové, zprávu potvrdila i dcera zesnulé Šárka Štenclová. Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) žilo v Česku v prosinci 438 lidí, kterým bylo sto a více let. Nejstarší Češkou je nyní Marie Schwarzová z Brna, která oslaví 30. ledna 109. narozeniny. Nejstarší žijící Čech je o tři roky mladší. 

V Česku žilo loni v září přes 400 lidí, kteří překročili stovku

V Česku žilo loni v září přes 400 lidí, kteří překročili stovku,zdroj: Profimedia.cz

I v téměř 109 letech byla dosud nejstarší Češka podle své dcery plná energie, stále se zajímala i o politiku a cvičila i v posteli, dokud mohla. Cvičení považovala za důležité pro předcházení problémům pohybového ústrojí. Působila jako učitelka a také děti se snažila vést k pohybu. "Maminka byla takovým dobrým vzorem, ale i vzorem ve střídmosti a pojetí života. Hodně jí šlo o životní prostředí," řekla dcera, která za ní každý den chodila do domova seniorů.

V prosinci 2018 Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela důchod 438 sto a víceletým seniorům, uvedla mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. "V prosinci 2018 podle evidence výplat důchodů žil nejstarší důchodce v kraji Hlavní město Praha. Jednalo se o ženu ročník 1910. O čtyři dny mladší důchodkyně žila podle prosincové evidence výplat důchodů v Jihomoravském kraji. Nejstarší důchodce, muž, žil v Jihomoravském kraji, ročník 1913," dodala Buraňová.

K poslednímu září loňského roku nejvíc stoletých lidí bydlelo v Praze, a to 74. V Jihomoravském kraji tehdy žilo 65 a ve Středočeském 45 stoletých a starších osob. Nejvíce stoletých a starších důchodců Česká správa sociálního zabezpečení evidovala od roku 2010 na konci roku 2014. Bylo jich tehdy 707, z toho 100 mužů a 607 žen. Od té doby počet postupně klesal.

Podle prognózy Českého statistického úřadu česká populace bude v tomto století dále stárnout, od 60. let by měl být každý třetí člověk v zemi senior. Lidí v aktivním věku naopak do roku 2100 milion ubude, počet může klesnout na 5,9 milionu. Život v ČR se bude dál prodlužovat. Na konci století by muži měli mít naději žít téměř do 88 let, tedy zhruba o 11 let déle než dnes. Ženy by se mohly dožívat 91 let, což je o téměř deset let víc.

Tagy: úmrtí Česko domácí senioři populace a společnost

Zdroje: ČTK