Dnes je středa 2. prosince 2020., Svátek má Blanka
Počasí dnes 1°C Polojasno

Zemřel francouzský exprezident Jacques Chirac

Zemřel francouzský exprezident Jacques Chirac
Jacques Chirac | zdroj: Profimedia.cz

Zemřel někdejší francouzský prezident Jacques Chirac. Bylo mu 86 let. 

Zprávu o úmrtí přinesla agentura AFP s odvoláním na Chiracovu rodinu. Chirac trpěl od roku 2015 zdravotními obtížemi. 

Republikán Chirac byl prezidentem mezi lety 1995 až 2007, tedy po dvě volební období. Před svým zvolením prezidentem působil jako starosta Paříže, premiér či ministr vnitra. 

Chirac byl známý svým nesouhlasem s útokem na Irák pod vedením Spojených států v roce 2003. V době, kdy byl prezidentem, se konalo také referendem, které rozhodlo o zkrácení funkčního období prezidenta ze sedmi let na pět. Patřil také k osobnostem, které se zasloužily o prosazení eura. 

Konec jeho politické kariéry poznamenalo obvinění ze zneužití veřejných prostředků. Poté co byl v roce 2011 odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu, se zapsal do historie jako první poválečný francouzský (ex)prezident, kterého soud uznal vinným.

Bylo prokázáno, že v době jeho působení ve funkci pařížského starosty zaměstnával 28 osob, které za peníze města pracovaly pro jeho politickou stranu Sdružení pro republiku, či dokonce nevykazovaly žádnou činnost.

Chirac jako prezident dvakrát navštívil Českou republiku. Poprvé v roce 1997, v rámci oficiální návštěvy, kdy mu tehdejší prezident Václav Havel udělil Řád Bílého lva první třídy s řádovým řetězem. O pět let později se v Praze zúčastnil summitu Severoatlantické aliance.

Zdroje:
České Noviny, Seznam Zprávy

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,370 26,450
USD 21,860 21,980
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma