Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Zemřel francouzský exprezident Jacques Chirac

Aktualizováno: Zemřel francouzský exprezident Jacques Chirac
Jacques Chirac | zdroj: Profimedia

Zemřel někdejší francouzský prezident Jacques Chirac. Bylo mu 86 let. 

Zprávu o úmrtí přinesla agentura AFP s odvoláním na Chiracovu rodinu. Chirac trpěl od roku 2015 zdravotními obtížemi. 

Republikán Chirac byl prezidentem mezi lety 1995 až 2007, tedy po dvě volební období. Před svým zvolením prezidentem působil jako starosta Paříže, premiér či ministr vnitra. 

Chirac byl známý svým nesouhlasem s útokem na Irák pod vedením Spojených států v roce 2003. V době, kdy byl prezidentem, se konalo také referendem, které rozhodlo o zkrácení funkčního období prezidenta ze sedmi let na pět. Patřil také k osobnostem, které se zasloužily o prosazení eura. 

Konec jeho politické kariéry poznamenalo obvinění ze zneužití veřejných prostředků. Poté co byl v roce 2011 odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu, se zapsal do historie jako první poválečný francouzský (ex)prezident, kterého soud uznal vinným.

Bylo prokázáno, že v době jeho působení ve funkci pařížského starosty zaměstnával 28 osob, které za peníze města pracovaly pro jeho politickou stranu Sdružení pro republiku, či dokonce nevykazovaly žádnou činnost.

Chirac jako prezident dvakrát navštívil Českou republiku. Poprvé v roce 1997, v rámci oficiální návštěvy, kdy mu tehdejší prezident Václav Havel udělil Řád Bílého lva první třídy s řádovým řetězem. O pět let později se v Praze zúčastnil summitu Severoatlantické aliance.

Zdroje:
České Noviny, Seznam Zprávy