Zeman planuje vetovat návrh zákona o Národním Parku Šumava

- Aktuality autor: Michal Polák

Prezident Miloš Zeman vetuje návrh zákona o Národním parku Šumava. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček dnes řekl, že důvodem je problematika bezzásahových zón. Zeman za své více než roční působení ve funkci vetoval zatím jediný zákon, a to po dohodě s Parlamentem. Senát návrh zákona o Šumavě podpořil na konci dubna v prvním kole projednávání.

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

Senátoři chtějí, aby se národní park řídil pravidly, jež bude určovat zákon. Navrhují mimo jiné rozšířit první zónu v NP Šumava na 26,5 procenta území parku, která nebude zcela bezzásahová. Senát normu podpořil přes kritiku vědců, ekologů i ministerstva. Ti namítají, že zákon by nechránil šumavskou přírodu, kvůli níž byl národní park vyhlášen, a jde proti zákonu o ochraně přírody a krajiny. 

O kontroverzním senátním návrhu jednal Zeman minulý týden s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). "Proběhla diskuze na téma senátního návrhu. Pan prezident avizoval, že by využil svého práva veta," řekl prezidentův mluvčí. Zeman se o dění na Šumavě zajímá delší dobu. Ještě jako bývalý premiér například v roce 2009 poukázal na to, že kůrovcová kalamita napáchala na Šumavě rozsáhlé škody. 

Teprve druhé veto zákona

Zeman už v kampani před prezidentskými volbami avizoval, že jako hlava státu bude vety šetřit. Do dnešního dne poslancům vrátil pouze jednu normu. Počátkem loňského května jí byla novela zákona o odpadech, která kvůli legislativní chybě obsahovala i Sněmovnou neschválenou úlevu pro provozovatele solárních elektráren. 

Návrh má před sebou ještě dlouhou cestu. Nyní míří do senátních výborů, poté půjde do druhého kola projednávání, a pokud se s ním senátoři ztotožní, vyšlou ho do legislativního procesu. Musí projít vládou, Sněmovnou a nakonec se dostane k prezidentovi. 

Senátní návrh vychází z předlohy, jejíž projednávání nestihla před svým rozpuštěním dokončit bývalá Sněmovna. S návrhem podle předkladatelů souhlasila rada parku a šumavské obce, které byly s předlohou seznámeny. Podporuje ho i bývalý ředitel NP Jiří Mánek, jehož ministr ke konci dubna odvolal a dočasně nahradil přírodovědcem Pavlem Hubeným. 

Norma ale klade podle kritiků stejný důraz na rozvoj obcí jako na ochranu přírody, čímž se rozchází s principy národního parku. Umožňuje například lovit zvěř všude mimo obce či by usnadnila výstavbu kontroverzních projektů. Zákon navrhuje, aby se v lesích NP hospodařilo jako v komerčních. Zavádí i daňové kompenzace a nerovné finanční náhrady pro obce na území parku. 

Tagy: prezident ČR Národní park Šumava prezidenské veto

Zdroje: ČTK