Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Zeman je pro ČSSD horší než Schwarzenberg, říká politoložka

Zeman je pro ČSSD horší než Schwarzenberg, říká politoložka
Vladimíra Dvořáková | zdroj: Mediafax

Stejně jako byla sociální demokracie rozpolcena před prvním kolem prezidentské volby, tak je rozdělena před druhým kolem. Její kandidát – Jiří Dienstbier – získal nečekaně vysokou podporu, ale neprošel, i kvůli tomu, že někteří jeho straničtí kolegové veřejně podpořili kandidáta jiné partaje – Strany práv občanů –, bývalého premiéra a exšéfa ČSSD Miloše Zemana.

eď má ale značná část sociálních demokratů a jejich voličů problém podpořit člověka, který po svém odchodu straně už jen škodil. A podle politoložky je strach sociálních demokratů z Miloše Zemana na Hradě oprávněný.

Mezi dvěma mlýnskými kameny

Problém sociální demokracie naznačila už slova Jiřího Dienstbiera těsně po zveřejnění výsledků volby, že ve druhém kole se o Pražský hrad utkají Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. „Je to složité rozhodování pro mě ale i pro všechny sociálně orientované voliče, protože jsou tu dva pravicoví kandidáti. Bude to pro ně volba menšího zla,“ prohlásil neúspěšný prezidentský kandidát. Potvrdil, že nepodpoří žádného z kandidátů. „Já bych Zemana rozhodně nikdy nepodpořil, je to člověk, který s levicovou a slušnou politikou nemá nic společného. Pomohl s ustavením jak Topolánkovy, pak Nečasovy vlády, a je napojen přes šéfa SPOZ Vratislava Mynáře a přes Miroslava Šloufa na okruhy pražské mafie a má militaristické postoje v zahraniční politice,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Dodal, že od Miloše Zemana a lidí kolem něj je možné se nadít jakékoli špíny. „Měl by už konečně odejít do politického důchodu,“ vyjádřil své přání Dienstbier.

ČSSD byla a zase bude nejednotná

Politoložka Vladimíra Dvořáková míní, že ČSSD byla před volbou rozdělena mezi Miloše Zemana a Jiřího Dienstbiera. „Zemanovi se podařilo oslovit určitou skupinu v sociální demokracii, ať už osobně nebo politicky,“ řekla ParlamentnímListům.cz. Někteří s ním měli dlouhodobé osobní vazby, jiní byli napojeni na stejné klientelistické sítě. Fakt, že se nejednotnost sociální demokracie v prezidentské volbě projevila, potvrdil nejen Jiří Dienstbier, ale i šéf strany Sobotka. Šlo mnohdy o vlivné členy strany, místopředsedkyni ČSSD Marii Benešovou nebo senátora Jaroslava Palase.

Se Zemanem na Hradě by se opakoval stejný scénář jako s Klausem a ODS

Sociální demokracie se podle profesorky Dvořákové dostala do problému, nemůže podpořit Karla Schwarzenberga jako součást vlády, o jejíž nedůvěře chce v Poslanecké sněmovně hlasovat, a mezi Milošem Zemanem, z něhož má velké, a podle politoložky oprávněné obavy. „Má vážné obavy, že kdyby se stal prezidentem Miloš Zeman, bude se opakovat scénář jako u ODS s bývalým předsedou a pozdějším prezidentem Václavem Klausem,“ vysvětlila zdrženlivý postoj sociálních demokratů Dvořáková.

Zeman jako prezident by byl pro ČSSD nebezpečnější než Schwarzenberg

Pokud se Zeman stane prezidentem, jen posílí vnitřní rozpory uvnitř ČSSD. „Stane se jedním z aktérů. Rozhodně by Karel Schwarzenberg byl jako hlava státu pro sociální demokracii méně nebezpečný, protože nemá vazby dovnitř sociální demokracie,“ konstatovala politoložka.

Zdroje: