Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Zeman jako břitva: Varoval před koalicí ČSSD a TOPky, vysmál se Špidlovi

Zeman jako břitva: Varoval před koalicí ČSSD a TOPky, vysmál se Špidlovi
Miloš Zeman | zdroj: Isifa.com

V případě, že Poslanecká sněmovna příští týden v úterý schválí návrh na své rozpuštění, vyhlásí prezident Miloš Zeman předčasné volby na pátek 25. října a sobotu 26. října. Zeman to prozradil pátečním Haló novinám, kterým poskytl místy břitký a přímočarý rozhovor. Zároveň označil snahu některých stran vymezovat se v kampani vůči jeho osobě za zbytečnou. "Nevidím naprosto žádný důvod k prezidentskému aktivismu," říká.

Naděje na rozpuštění sněmovny, o kterém se bude hlasovat 20. srpna, jsou podle prezidenta Miloše Zemana tentokrát mnohem větší. "V případě, že v úterý sněmovna přijme usnesení o svém rozpuštění, vyhlásím volby na 25. a 26. října," prozradil prezident. Oficiálně to oznámí až tehdy, jestliže se Poslanecká sněmovna rozpustí, deníku Haló noviny to ale prozradil "vzhledem k sympatiím a vzhledem k rozumnému postupu komunistického klubu při hlasování o Rusnokově vládě".

Během prezidentování Miloše Zemana se objevilo několik zauzlení. Jedním z nich byl i spor o jmenování Martina C. Putny profesorem. Zeman se nakonec zřekl kompetence udělovat profesury a Putna svůj titul dostal. Zeman v této souvislosti upozorňuje na to, že už jde o třetí pravomoc, vedle vyhlašování amnestie a udělování milostí, které se vzdal.

Nejsem diktátor

"Pravicoví novináři o mně někdy píší, že jsem diktátor. Ale diktátor se pravomocí dobrovolně nikdy nevzdává. Diktátor nevyhoví přání občanů tím, že přispěje k pádu velmi neefektivní a málo schopné vlády. A diktátor se jistě nikdy nevyznačuje tím, že prosazuje předčasné volby," uvedl Zeman.

"Nicméně rád bych vyslovil, že za největší nebezpečí dnes pokládám úsilí některých nejmenovaných členů sociální demokracie, aby po volbách vznikla koalice ČSSD a TOP 09. Koneckonců, Praha je důkazem toho, že taková koalice se možná připravuje," obává se prezident.

Mám problém se Špidlou

Zeman by si přál, aby po volbách vznikla především vláda, se kterou by se dalo dobře spolupracovat. Nemá prý problém s programem ČSSD, ale s některými jejími členy. "A to zejména se členy stínové vlády," upřesnil prezident a rozhovořil se o jednom z nich - Vladimíru Špidlovi, který Zemanovi v roce 2003 zhatil šance stát se prezidentem.

"To je člověk, který byl neúspěšný předseda strany, neúspěšný předseda vlády, neúspěšný eurokomisař a neúspěšný kandidát na senátora. Já se řídím velmi prostou zásadou, že ve vládě, ať už stínové či té skutečné, by měli být úspěšní lidé. A řekl jsem naprosto otevřeně Bohuslavu Sobotkovi, že Špidla ve stínové vládě připraví sociální demokracii nejméně o pět procent hlasů ve volbách," říká Zeman. Jak s tím naloží sociální demokracie, to je samozřejmě jejich věc, dodává.

Vzhledem k tomu, že předčasné volby jsou takzvaně na spadnutí, politické strany připravují volební kampaně. Některé z nich, jako například TOP 09, už avizovaly, že boj o voliče povedou v duchu vymezení se vůči Zemanovi a jeho politice.

Pro TOP 09 jsem náhradní téma

"Vymezovat se vůči prezidentovi, který byl zvolen přímou volbou občany, je důkazem chudosti témat," reaguje Zeman. "TOP 09 považovala v minulosti za nezbytné vymezovat se jako proevropská strana. ale protože i sociální demokracie je proevropská, toto téma u voličů jistě nezabere. Kdyby se TOP 09 prezentovala rozpočtovými škrty, které prováděl její ministr financí, nebo sKartami, které rovněž vymyslel jejich ministr, patrně by nepřekročila ve volbách ani pětiprocentní hranici. Proto si TOP 09 nutně musela najít náhradní téma. Prostě jí nic jiného nezbývá," hledá vysvětlení Zeman.

Je to přitom prý trochu komické, naší zemi nehrozí ani jelcinizace, ani putinizace, tvrdí. Po volbách prý jmenuje předsedou vlády představitele vítězné strany, a ač možná prý bude mít problém s některou "hvězdnou pěchotou", jak naznačil, předpokládá, že novou vládu bez potíží jmenuje a pak stráví pohodlné čtyři roky, které chce věnovat především návštěvám krajů a občas pronese nějaký komentář.

Velkým tématem uplynulého půl roku byl také prezidentův vztah k sociální demokracii. Předmětem spekulací je to, koho Zeman jmenuje premiérem v případě, že ČSSD zvítězí ve volbách. Uvedl totiž, že sestavením vlády pověří "představitele" strany, nikoli "předsedu".

"Zda to bude předseda nebo někdo jiný, musí rozhodnout kolektivní vedení takzvané vítězné strany. Bál bych se stran jednoho muže, byť by tím jedním mužem byl předseda této strany," říká Zeman s tím, že je to záležitostí ČSSD, nikoli jeho.

Zdroje: