Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Zeman chce 101 notářsky ověřených podpisů. Pravicová koalice to odmítá

Zeman chce 101 notářsky ověřených podpisů. Pravicová koalice to odmítá
Miloš Zeman | zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman dal jasně najevo, že dříve, než pověří Miroslavu Němcovou (ODS) v druhém pokusu sestavením vlády, bude požadovat 101 notářsky ověřených podpisů. Podle deníku Právo je to klička, jak předejít tomu, aby pravicovou vládu musel opravdu jmenovat. Pro většinu z poslanců prý jeho požadavek totiž představuje nepřekonatelné ponížení.

Pokud by bývalá vládní trojkoalice nepředložila ověřené podpisy, mohl by Zeman v druhém pokusu jmenovat dalším premiérem kohokoli jiného.

ODS i TOP 09 Zemanova podmínka pobouřila a vzbudila ironické poznámky, třeba z úst předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové. "Buď si pan prezident dělá legraci, nebo vlivem horka, nějaké letní virózy, to takto formuloval. Pokud to myslí vážně, tak musím odpovědět, že je to naprosto nepřístojný požadavek a naprosto zásadně jej odmítám," uvedla pro iDnes.cz.

Podle ní jde o Zemanův pokus udržet Rusnokovu vládu u moci proti vůli Parlamentu. Zeman prý politiky zkouší. Sama se této podmínce nepodvolí, i kdyby to mělo znamenat, že přijde o pokus na sestavení vlády.

Podobně se k věci staví i lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Ověřování podpisů považuje za nadbytečné. "Po panu Rusnokovi pan prezident žádné podpisy nepožadoval, a přesto jeho vládu jmenoval. Ústava koneckonců žádnou takovou podmínku nezná," řekl Právu.

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) je Zeman v koncích. "Já to beru jako projev bezradnosti a ne první nehoráznosti pana prezidenta, ale nic to nemění na tom, že tady je 101 připravených poslanců," řekl deníku. Zásadně proti je i šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten v rozhovoru pro Právo označil Zemanův požadavek za strašný úpadek a vyslovené vyjádření nedůvěry.

Zdroje: