Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Rusnok byl u Klause. Jednali spolu prý přes hodinu

Rusnok byl u Klause. Jednali spolu prý přes hodinu
Jiří Rusnok | zdroj: Closer

VÍME PRVNÍ Premiér Jiří Rusnok vyjednává podporu pro svůj kabinet na všech stranách. Dnes odpoledne se sešel s bývalým prezidentem Václavem Klausem a strávili spolu více než hodinu. Je možné, že se předseda úřednické vlády snažil získat od bývalého prezidenta podporu pro svou vládu. Úřad vlády však utajenou premiérovu schůzku odmítl komentovat.

Na začátku srpna se má v Poslanecké sněmovně hlasovat o důvěře vládě. Premiér Jiří Rusnok již avizoval, že bude vyjednávat o podpoře kabinetu na všech stranách. V posledních dnech se proto schází se zástupci sněmovních stran.

Nyní se však pokusil získat podporu politické autority, která není součástí sněmovny, ale je všeobecně známo, že má na část jejích členů značný vliv. Zdroj, který si nepřál být jmenován, prozradil ParlamentnímListům.cz, že se Rusnok ve čtvrtek odpoledne setkal s bývalým prezidentem Václavem Klausem.

Oba spolu hovořili více než hodinu. Není zřejmé, o čem spolu jednali, ale je možné, že se premiér Rusnok snažil získat od bývalé hlavy státu podporu pro projekt své vlády. O její důvěře mají poslanci hlasovat na začátku srpna a doposud není jisté, jak hlasování dopadne. Klíčový bude nejspíš zejména postoj ČSSD, která disponuje nejpočetnějším poslaneckým klubem.

Je známo, že Václav Klaus má velký vliv na část poslanců ODS, kterou na začátku devadesátých let založil, byl za ní dvakrát předsedou vlády a až do roku 2008 byl jejím čestným předsedou. Poté, co skončil na Pražském hradě, se objevily spekulace, že by se do strany, zmítané krizí, mohl vrátit. Přesto si udržuje vliv na část poslanců. Proto by jeho podpora mohla zamíchat doposud kategorickým odporem ODS vůči Rusnokově vládě.

Strana odmítá kabinet podpořit, označuje jej za „vládu přátel a sponzorů Miloše Zemana“ a například šéf jejího poslaneckého klubu Marek Benda v posledních dnech prohlašoval, že pokud někdo z poslanců prolomí jednotné odmítavé stanovisko, bude ze strany vyloučen.

Zdroje: