Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022., Svátek má Květoslava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Začal platit zákaz jednorázových plastových příborů a brček

Začal platit zákaz jednorázových plastových příborů a brček
Plastová brčka. Bude se vám po nich stýskat? | zdroj: Profimedia

Brčka, plastové příbory, kelímky nebo plastové tyčinky do uší. To vše má v Česku od 1. října utrum.

V sobotu začal platit zákon, který zakazuje výrobu a prodej jednorázových plastových předmětů. Zákaz vychází z Evropské legislativy.

Pokuta za porušení zákona je pět milionů korun.

Změny se původně měly do českého práva dostat už v červenci 2021, ale návrh předložený předchozí vládou Andreje Babiše bývalá Sněmovna nestihla projednat do konce volebního období.

Zákaz postihl hlavně jednorázové plastové výrobky, k nimž kromě příborů patří i nápojová míchátka, kelímky, vatové tyčinky, tyčky pro uchycení balonků či krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu.

Ministerstvo životního prostředí už dříve odhadlo, že by nová právní úprava měla ročně snížit spotřebu plastových výrobků zhruba o 1,77 miliardy kusů. K nově zakázaným produktům už existuje řada opakovatelně použitelných alternativ.

Nový zákon obsahuje i nové požadavky na část plastových výrobků. Například v případě hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit.

Výrobci některých produktů obsahujících plasty nově musí uživatele upozornit na dostupnost opakovaně použitelných alternativ. Výrobci budou také muset označovat výrobky z plastů jednotným značením. To se týká cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků.

Zákon posílil i rozšířenou odpovědnost výrobců vybraných plastových odpadů. Výrobci cigaret se tak musí podílet na nákladech za úklid cigaretových nedopalků a jiného plastového odpadu v obcích.

Obce by tak měly získat peníze na úklid. Do roku by výrobci měli takto pomoci nejméně 30 procentům obcí, do dvou let 60 procentům a do tří let alespoň 90 procentům obcí.

Plnění zákona budou kontrolovat Česká obchodní inspekce, Státní potravinářská a zemědělská inspekce a krajské hygienické stanice.

V návrhu jsou také cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent.

Česko už nyní podle poslankyně ANO a bývalé náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové třídí zhruba 80 procent nápojových PET lahví. Je to jeden z nejlepších výsledků v Evropské unii. Z nového programového období Operačního programu Životní prostředí 2021 - 2027 půjde na podporu přechodu na oběhové hospodářství 7,1 miliardy korun.

Zdroje: