Za necelý rok bylo NATO s Ruskem 40krát na pokraji války, napočítali experti

- Aktuality autor: art

Napětí mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí znatelně eskalovalo po ruské březnové anexi Krymu. Experti organizace European Leadership Network (ELN) napočítali za posledních osm měsíců kolem 40 incidentů, které mohly spustit válku mezi Ruskem a státy aliance. Jedenáct z nich klasifikují jako mimořádně vážné.  

Aliance a Rusko se v posledních měsících mnohokrát ocitly na pokraji války

Aliance a Rusko se v posledních měsících mnohokrát ocitly na pokraji války,zdroj: Profimedia.cz

Za zvlášť kritické označují odborníci z ELN tři incidenty, které mohly přerůst ve vojenský konflikt. Na počátku března se nad Baltem málem srazil civilní dopravní letoun společnosti SAS se 132 pasažéry na palubě s ruským výzvědným letadlem.

Ruský stroj měl vypnutý identifikační transpondér, letouny se nesrazily jen díky dobré viditelnosti a pozornosti pilotů SAS. V září zase ruští agenti zadrželi estonského kolegu. Posledním incidentem se stalo neúspěšné pátrání po ruské ponorce ve švédských vodách.

Válka sice zatím nepropukla, experti z ELN ale varují, že kombinace "ruského vojenského pozérství a připravenosti Západu ukázat svou rozhodnost" představuje výbušnou směs. Situace se může oběma stranám velmi snadno vymknout kontrole.   

Před "novou studenou válkou" v posledních dnech varoval i sovětský exprezident Michail Gorbačov, který stál u pádu sovětského impéria. 

Tagy: Rusko Severoatlantická aliance anexe Krymu rusko-ukrajinská krize mezinárodní vztahy

Zdroje: newsru.com,The Financial Times