Za incident s KLDR má být potrestáno i 25 jihokorejských činitelů

- Aktuality autor: red

Svůj díl odpovědnosti za potopení jihokorejské vojenské lodi severokorejským torpédem nese i 25 vysoce postavených důstojníků jihokorejské armády, kteří by za to měli být potrestáni.

Informoval o tom dnes jihokorejský inspekční tým, který provedl audit na jihokorejském ministerstvu obrany.

Šéfovi rezortu doporučili ve středu, aby přijal "náležitá opatření, včetně disciplinárního postihu" proti náčelníkovi sboru náčelníků štábů, 22 dalším vysoce postaveným důstojníkům a dvěma civilním činitelům ministerstva obrany.

Všichni čelí obvinění z nedbalosti za to, že nezajistili, aby byla posádka potopeného plavidla po všech stránkách připravena na případný střet v nebezpečné zóně. Při březnovém incidentu zahynulo 46 jihokorejských námořníků.

Jihokorejská armáda si podle auditorů byla vědoma hrozící severokorejské odvety za předchozí námořní incident z loňského listopadu, při kterém zahynul jeden severokorejský voják a tři další utrpěli zranění. Dokonce čekala, že půjde nejpravděpodobněji o tajný podmořský útok u námořní hranice. Navzdory tomu ale velení nepřijalo přiměřená protiopatření a zanedbalo bojovou připravenost, prohlásil zástupce inspekčního týmu Pak Su-won.

Auditoři vytýkají armádě také zdlouhavost, s níž o incidentu referovala svému vedení.

KLDR a Korea jsou oficiálně stále ve válečném stavu, protože konflikt z let 1950 až 1953 byl ukončen pouze příměřím, a ne mírovou dohodou. Březnový incident je však považován za jeden z nejvážnějších v téměř 60 let dlouhé historii napjatých vztahů obou Korejí.

Soul před necelým týdnem postoupil případ potopení své válečné lodě Radě bezpečnosti OSN a požaduje, aby Pchjongjang přiznal odpovědnost. KLDR to ale odmítá a zpochybňuje i závěry mezinárodní komise, podle níž zkázu plavidla způsobila severokorejská ponorka.

Tagy: trest incident KLDR

Zdroje: ČTK