Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 10°C Oblačno

Za chvíli budou chtít Němci Hradčany! Křik kvůli prodeji paláce

Za chvíli budou chtít Němci Hradčany! Křik kvůli prodeji paláce
zdroj: tisková zpráva

Česká vláda schválila záměr prodeje Lobkovického paláce, který léta slouží jako německé velvyslanectví. Prodej paláce - této historické památky - Německu vyvolává i mezi českými politiky zcela rozdílné reakce, o které se podělili s ParlamentnímiListy.cz.

Před rokem 1989 tam bylo velvyslanectví SRN a právě z tohoto paláce promlouval v září 1989 spolkový ministr zahraničí Hans Ditrich Genscher k uprchlíkům z takzvaného Východního Německa (NDR), kteří hromadně chtěli emigrovat do západní, kapitalistické části politicky rozděleného státu.

Hodnota, kterou nabízí Německo, je neadekvátní hodnotě paláce

Relativně neutrální stanovisko k celé záležitosti zaujal Jaroslav Foldyna z parlamentního zahraničního výboru za ČSSD. Proti prodeji by teoreticky nic neměl, ovšem v případě, že by německou stranou byla nabídnuta adekvátní protináhrada. „Podle mne je zatím neadekvátní ta protihodnota, která nám byla v Berlíně nabídnuta," řekl ParlamentnimListům.cz.

"Upozornil, že už dnes jsou v Praze zastupitelství některých zemí, které už mají budovy a pozemky ve vlastnictví svých států. „Zásadní a nepřekonatelný problém v tom nevidím," konstatoval dále Foldyna. Dodal, že samozřejmě bude nezbytné dojednat podmínky tak, aby česká strana získala skutečně odpovídající hodnotu. „Ostatně, řekl bych, že v této době máme opravdu závažnější problémy v zemi," řekl na závěr. Nevnímá ani možnost nebezpečí, že by podobné požadavky začaly vznášet další velvyslanectví.

Za chvíli budou chtít Hradčany!

Jeho stranická kolegyně Milada Emmerová zastává zcela opačné stanovisko. Shodou okolností, včera v noci sledovala televizní pořad k prodeji Lobkovického paláce. „Musím říct, že já jsem zásadně proti prodeji," konstatovala bývalá ministryně, hejtmanka a nyní poslankyně Milada Emmerová (ČSSD). „Když jsem slyšela o tom prodeji, tak jsem se opravdu rozčílila. To si snad u nás bude moct koupit kdekdo opravdu všechno," zlobila se Emmerová. Podle ní jde o zcela principiální věc. „To snad za chvíli budou chtít Hradčany!"

Celý článek na ParlamentniListy.cz