Dnes je čtvrtek 19. května 2022., Svátek má Ivo
Počasí dnes 25°C Skoro jasno

Peake: 20 let za korupci nikoho neodsoudili a najednou chtějí Bártu

Peake: 20 let za korupci nikoho neodsoudili a najednou chtějí Bártu
zdroj: Mediafax

Věci veřejné stále trvají na znovuzískání čtvrtého ministerského křesla. V rozhovoru pro portál Novinky.cz to potvrdila místopředsedkyně strany Karolína Peake, která považuje žádost policie o vydání Víta Bárty za podezřelou.

Dohady, že by sama mohla řídit resort dopravy, však poslankyně odmítá. Personální změny na ministerských postech, které zástupci VV v současné době drží, prý strana naplánuje.

Nedůvěra v trojkoalici

Podle Peake stále panuje ve vládnoucí trojkoalici nedůvěra. „Naši koaliční partneři nevědí, co od nás mají čekat, což v nich budí silnou nedůvěru. Samotnou mě překvapilo, že si někteří lidé z ODS myslí, že jsme zinscenovali kauzu Drobil, což je absurdní," komentovala poslankyně neuspokojivé poměry v koalici. Věci veřejné jsou podle Peake ve vládě oslabené také tím, že nemají již zmíněného čtvrtého ministra.

Vládní strany stále mají problém se shodnout na některých klíčových bodech programu - Věci veřejné například požadují vyšší zdanění firem a daňová přiznání pro osoby, jejichž majetek přesahuje 20 milionů korun. Pravicovější ODS a TOP 09 však tento návrh nekompromisně odmítají. K9 se opět sejde k jednání tuto neděli.

Zdá se tedy, že vládu v současné době drží pohromadě jedině obavy z rozpadu koalice. „Není jasné, co by bylo, kdyby se koalice rozpadla," uvedla Peake. Podle ní by se však kabinet měl snažit využít potenciálu, který slibuje silná většina ve sněmovně, a pokusit se prosadit co nejvíc důležitých reforem.

Proč by si Bárta kupoval loajalitu? ptá se poslankyně

Nedávno zveřejněnou žádost policie o vydání Víta Bárty považuje poslankyně za podezřelou. „Dvacet let tu za korupci nikdo nebyl zavřený. A najednou to má být někdo z VV? To ve mně vzbuzuje pochybnosti," vyjádřila se poslankyně. Žádost o vydání bývalé poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárky naopak poslankyně schvaluje. Policejní vyšetřování by podle ní aspoň mohlo pomoci vyjasnit pro ni zásadní otázku aféry kolem kabelkovného - tedy proč by si Bárta od poslanců kupoval loajalitu, když jako vlivný člen ji měl mít zaručenou i bez úplatků.