Dnes je neděle 23. června 2024., Svátek má Zdeňka
Počasí dnes 13°C Polojasno

Aktualizováno: Z plynovodu Jamal v Německu dnes přestal proudit ruský plyn

Aktualizováno: Z plynovodu Jamal v Německu dnes přestal proudit ruský plyn
Gazprom je důležitým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Dodávky ruského plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal se zastavily, tok plynu se pak obrátil opačným směrem.

(AKTUALIZOVÁNO) Přerušení dodávek plynu do Evropy plynovodem Jamal nebude mít na Českou republiku žádný vliv, případně jen velmi malý. Shodují se na tom zástupci Českého plynárenského svazu a společnosti NET4GAS, která zajišťuje mezinárodní přepravu plynu do České republiky. Naplněnost zásobníků v Česku odpovídá podle nich normálu.

„Česká republika využívá zpravidla jiné přepravní trasy, než je plynovod Jamal. Proto neočekáváme, že by jeho výpadek jakkoli ovlivnil objemy dodávek plynu do ČR. Plynárenský sektor navíc disponuje robustní infrastrukturou zásobníků plynu, které jsou v současnosti stále naplněny přibližně z 60 procent, což odpovídá běžnému stavu v tomto období,“ uvedl dnes na dotaz ČTK Český plynárenský svaz.

Společnost NET4GAS tvrdí, že přerušení dodávek prostřednictvím plynovodu Jamal by mělo mít jen velmi malý dopad na toky plynu do České republiky, protože ČR přijímá plyn především z jiných přepravních tras. „Proto v současné době neočekáváme snížení vstupních objemů do České republiky. Obecně lze říci, že to, že některá rezervovaná přenosová kapacita není v určitém období využívána, neznamená, že nejsou plněny stávající závazky dodávek,“ řekl mluvčí společnosti Vojtěch Meravý.

(10:24, původní zpráva) Dodávky ruského zemního plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal se dnes zastavily, tok plynu se pak obrátil opačným směrem. Informovala o tom agentura Reuters, která se s odvolává na údaje německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Dodávky směrem na západ se už od soboty snižovaly, což vedlo k růstu cen plynu v Evropě do blízkosti maxima. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.

Ruský plynárenský gigant Gazprom si na dnešek podle Reuters nezarezervoval žádné kapacity pro export prostřednictvím Jamalu, který dodává ruský plyn do Německa přes Polsko. V listopadu se objem i směr toku plynu v Jamalu střídavě obracel z východu na západ, podle toho, kolik plynu odběratelé požadovali.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku na začátku dnešního obchodování dostala nad 153 eur (zhruba 3860 Kč) za megawatthodinu (MWh). Vykazovala tal růst o více než čtyři procenta a nacházela se v blízkosti rekordních 155 eur, kde byla v říjnu.

„Přerušení ruských dodávek přichází v nejhorší možnou dobu. V Evropě totiž málo fouká, takže produkce elektřiny z větrníků znatelně pokulhává. Navíc panuje poměrně chladné počasí, což samozřejmě poptávku po energiích umocňuje,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Zejména pokud v nadcházejících týdnech udeří v EU mrazy, nelze rozhodně vyloučit blackouty nebo nutnost sériově, region po regionu, přerušovat dodávky elektřiny podnikům i domácnostem,“ dodal.

Gazprom je důležitým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. „Gazprom dodává plyn podle požadavků zákazníků a plně v souladu se současnými smluvními závazky,“ uvedl v pondělí ruský podnik.

Evropa letos zažívá prudký růst cen zemního plynu. Moskva se v této souvislosti stala terčem obviňování, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Rusko taková obvinění odmítá a poukazuje na faktory, které k růstu cen plynu výrazně přispívají. Vedle vysoké poptávky je to i růst cen zkapalněného zemního plynu (LNG), který Evropa dováží z mimoevropských oblastí.

Zdroje: