Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Z Česka má být významné centrum boje proti dětské obrně. Možná přijede i Bill Gates

Z Česka má být významné centrum boje proti dětské obrně. Možná přijede i Bill Gates
Přijede do Prahy i Bill Gates? | zdroj: zdroj https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

I když se do boje proti dětské obrně zapojili největší světoví filantropové v čele s Billem Gatesem, obávanou nemoc se navzdory optimistickým předpokladům zatím zcela vymýtit nepodařilo. Očkovací vakcíny jsou nadále nezbytné, nejen v zemích třetího světa. Významným centrem výroby vakcíny proti této chorobě bude středočeská obec Jevany, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes. 

Společnost Praha Vaccines chce po spuštění výroby v Česku vyrábět zhruba 100 milionů vakcín proti dětské obrně ročně.

Budovy, kde naposledy mezi lety 2003 a 2015 vyráběla vakcíny proti chřipce firma Baxter, koupila v dubnu 2017 skupina Cyrus Poonawalla Group. Dalšími společnostmi ve skupině jsou indická Serum Institute a nizozemská Bilthoven Biologicals.

"Ještě bude nějaký čas trvat, než dokončíme všechny stavební úpravy a získáme všechna nezbytná povolení, ale ano – počítáme s tím, že zde budeme ročně vyrábět až sto milionů vakcín proti dětské obrně. Půjde o jeden z největších závodů svého druhu na světě," říká pro HlídacíPes.org Michael Vernekar, tajemník generálního ředitele indické společnosti Serum Institute, která Praha Vaccines spoluvlastní.

Plánovaná investice do výroby i výzkumu a vývoje v Česku je podle něj zhruba 200 milionů eur (přes pět miliard korun). "Naším cílem jsou takové vakcíny, které budou finančně dosažitelné i pro rozvíjející se země," dodává Vernekar.

Pozvánka pro Billa Gatese

Takzvané poliovakcíny vyrábějí i další světové farmaceutické firmy jako Sanofi, GSK nebo Bilthoven Biologicals.

"Pokud jakákoli globálně významná farmaceutická firma soustředí v České republice výzkum či výrobu vakcín určených k léčbě a předcházení onemocnění dětskou obrnou, zvýší to významně vnímání České republiky ve světě," říká za ministerstvo zdravotnictví mluvčí Gabriela Štěpanyová.

Výroba vakcín podléhá povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv. "Firma průběžně informuje Státní ústav pro kontrolu léčiv o své situaci," říká mluvčí SÚKL Barbora Peterová s tím, že správní řízení v tomto případě zatím nebylo zahájeno. Zda tedy Praha Vaccines stihne výrobu rozjet ještě letos, není jisté.

Praha však bude stát v centru snah vymýtit ve světě dětskou obrnu už letos v květnu. Na Žofíně se má konat dárcovská konference pořádaná českou pobočkou mezinárodní organizace rotariánů, při níž se bude koordinovat právě i boj s dětskou obrnou.

Na tuto akci pozval premiér Andrej Babiš při loňském setkání v Bruselu i miliardáře, zakladatele společnosti Microsoft a významného filantropa Billa Gatese.

"Zatím jasno není, jednání ale pokročila, mohlo by to být na dobré cestě," říká guvernér české pobočky rotariánů Zdeněk Michálek. Nadace Billa a Melindy Gatesových už ale před několika lety vyhlásila, že jejím cílem je dětskou obrnu díky důslednému očkování zcela vymýtit. Do projektu investovali miliardy dolarů.

Podle Michálka je plánovaná akce na Žofíně i vyjádřením celospolečenské zodpovědnosti. "Nechceme, aby se tato nemoc vrátila, a nevrátí se tehdy, když zmizí z povrchu světa. Chceme upozornit i na to, že neočkování má svá rizika, bohužel lidí, kteří odmítají očkování svých dětí, nesmyslně přibývá," říká.

Virus dětské obrny je nebezpečný, útočí na nervovou soustavu a může už do několika hodin způsobit trvalou paralýzu. Nemoc se šíří rychle, je vysoce nakažlivá, přenáší se především fekálně-orální cestou – nejčastěji kontaminovanými potravinami a nápoji. Rizikové jsou zejména chudé země a válečné oblasti.

Očkovat se musí stále

První vakcína proti obrně vznikla v roce 1955. Už roku 1988 OSN oznámila, že výskyt obrny ve světě se díky očkování snížil o 99,9 procenta.

V roce 1961 se Československo stalo první zemí světa, kde byla obrna označena za vymýcenou nemoc. Žijí zde ale stále lidé, dnes seniorského věku, kteří obrnou jako děti onemocněli. Nejvíce případů bylo v letech po druhé světové válce.

Děti v Česku se proti dětské obrně plošně očkují i nadále. "Je to stále smrtelné a invalidizující onemocnění, jehož jedinou prevencí je očkování. Pokud nebude proočkovaných přes 90 procent dětí, mohou se případy objevit znovu," řekl při příležitosti loňského Světového dne proti obrně lékař Stanislav Kusý.

Mezi 14 států světa, kde se virus dětské obrny stále objevuje, patří i Ukrajina. V roce 2014 tam byly zaznamenány dva případy.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: