Češi se přestávají bát pneumokoka. Je méně očkovaných a více nemocných

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 6. 2014 14:30) - Aktuality autor: Ondřej Neufus

Proočkovanost u dětí např. v Praze je pouhých 50 procent, proč riskujeme, když je očkování zadarmo? S invazivním pneumokokovým onemocněním se loni léčilo 424 lidí a 69 z nich nepřežilo. Nejvíce ohrožené jsou právě děti do pěti let, těch onemocnělo jen za loňský rok 28 - tedy dvojnásobek proti předchozímu roku. Očkování přitom hradí pojišťovna již více než čtyři roky.

 "Údaje o proočkovanosti proti pneumokokovým infekcím v hlavním městě přinášely donedávna skvělé výsledky. S růstem počtu očkovaných dětí klesal výskyt nebezpečné bakterie v této věkové skupině. Situace se změnila, přibývá rodičů, kteří očkování odmítají," řekla dnes Jágrová novinářům.

Vedle nejmenších dětí jsou podle ní ohroženi i senioři. Zatímco však u nich se přínos očkování podceňuje už tradičně, v případě dětí jde podle Jágrové o nový znepokojivý trend.

Pneumokok způsobuje záněty středouší, nosních dutin, plic či mozkových blan a u řady pacientů zanechá následky, jako jsou neurologické poruchy, epilepsie či vážná porucha sluchu. Na vývoji vakcíny se podíleli i čeští vědci, testovali ji čtyři roky a poskytli důležitá data potvrzující vysokou účinnost, díky nimž mohla být v roce 2009 uvedena na český trh.

Lékařka Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice Ostrava připomněla, že ve srovnání s předchozími lety narůstají počty pacientů s invazivní pneumokokovou infekcí také mezi seniory. Loni onemocnělo 180 lidí starších 65 let, z nich 40 zemřelo. Očkování je přitom již běžně dostupné i pro ně.

Statistici evidují nárůst zejména nebezpečného sérotypu 19A, loni se jím nakazilo 27 lidí, z nich čtyři děti do 11 měsíců věku. Rok předtím to bylo 11 onemocnění, u nejmenších dětí žádné. Proti tomuto sérotypu chrání vakcína.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý ČTK řekl, že za poslední tři měsíce loňska přispěli na očkování proti pneumokoku částkou 1,1 milionu korun 1613 klientům, kteří na úhradu neměli nárok ze zákona. Také letos mohou čerpat příspěvek na toto očkování až do výše 500 korun, a to po celý rok.

Pneumokoky má v nosohltanu většina zdravých lidí. Při oslabení organismu se šíří do celého dýchacího traktu a vyvolávají závažná onemocnění.

Tagy: nemoc děti očkování Česká pojišťovna

Zdroje: ČTK