WikiLeaks: Netanjahu je ochotný k výměně území s Palestinci

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prý nechce vládnout palestinským územím a je ochotný k výměně území s Palestinci. Uvádějí to dokumenty amerického ministerstva zahraničí, které od víkendu postupně zveřejňuje server WikiLeaks.

V dalších zveřejněných materiálech si američtí diplomaté stěžují, že afghánský prezident Hamíd Karzáí nechal propustit přes sto zločinců, které zajaly mezinárodní síly. 

"Netanjahu vyjádřil podporu návrhu na výměnu území. Zdůraznil, že nechce vládnout západnímu břehu Jordánu a Gaze, ale spíš zastavit útoky, které odtud přicházejí," uvádí zveřejněný kabelogram z Izraele, který pochází z února 2009. 

Zástupci izraelské vlády to popírají

Zástupci izraelské vlády ale podle agentury AP popřeli, že by Netanjahu někdy byl ochotný přistoupit na výměnu území. Palestinci navrhli, že by Izraeli postoupili část své autonomní oblasti, na níž leží židovské osady, výměnou za jiné izraelské území. Představitelé židovského státu se k návrhu stavěli zdrženlivě. 

"Karzáího bratr je pašerák drog"

Zveřejněný kabelogram z Kábulu obsahuje stížnosti Američanů na Karzáího. Ten údajně nechal bez soudu propustit asi čtvrtinu z 629 zločinců, které afghánské správě předaly mezinárodní síly. Udělil také amnestii policistům odsouzeným za to, že autem převáželi 124 kilogramů heroinu. Už dříve zveřejněné diplomatické depeše označovaly Karzáího za "slabou osobnost" a jednoho z jeho bratrů za zkorumpovaného pašeráka drog. 

V materiálech zveřejněných WikiLeaks se také objevily další informace o ruském premiérovi Vladimiru Putinovi, jehož vůdcovské schopnosti američtí diplomaté v jiném kabelogramu kritizovali. Putin v roce 2008 na summitu NATO označil Ukrajinu, která se o členství v alianci ucházela, za "umělý výtvor slepený z polského, českého, rumunského a hlavně ruského území". Informoval o tom polský list Dziennik-Gazeta Prawna. 

Server WikiLeaks plánuje zveřejnit asi čtvrt milionu amerických diplomatických depeší; na internetu se jich zatím objevilo 281. Řada evropských vlád zveřejnění materiálů kritizovala. Čína se k nim odmítla vyjádřit a vyzvala USA, aby záležitost "odpovídajícím způsobem vyřešila". Venezuelský prezident Hugo Chávez, který vystupuje jako velký odpůrce Spojených států, doporučil americké ministryni zahraničí Hillary Clintonové, aby kvůli aféře odstoupila.

Tagy: výměna Izrael Palestina wikileaks Netanjahu

Zdroje: ČTK