Svoboda: Pánové z TOP 09 a Havel se chtějí jen zviditelnit

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Čelní politici TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek a také exprezident Václav Havel se chtějí jen zviditelnit. Tvrdí to v souvislosti s děním na ustavující schůzi pražského zastupitelstva kandidát ODS na primátora Bohuslav Svoboda.

Jednání zastupitelů kvůli hluku odpůrců koalice ODS a ČSSD přímo v sále nemohlo dopoledne ani pořádně začít. Havel se obává, že koalice by mohla zachovat staré poměry ve vedení metropole. 

"Jsou tací, kteří by uměli dav uklidnit a jsou tací, na které se píská. Co k tomu dodat, kdo seje vítr, sklízí bouři," řekl Havel. Soudí, že staré vedení hlavního města složené z ODS, která měla v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, nebylo dobré. "Ta narychlo tajně svolaná koalice, a je to asi jejím cílem, by mohla zakonzervovat staré poměry, a toho jsem se obával," dodal Havel. 

"Léčí si své osobní frustrace"

Podle Svobody chtějí prosadit za každou cenu a mimo volební místnosti "svoje názory čí spíše osobní frustrace" lidé, kteří nejsou spokojeni se vznikem koalice. Nerespektují podle něho demokratické principy.

"Pánové Kalousek, Schwarzenberg a také bývalý prezident Havel by neměli šířit svoje domněnky a dohady o budoucím fungování hlavního města Prahy a zneužívat je pro svoje vlastní zviditelnění," dodal Svoboda. 

"Dokážou nám, že demokracie je o řevu a násilí"

Před novináři kandidát na primátora s notnou mírou jízlivosti poznamenal, že demonstranti se asi posilní (alkoholem), aby mohli i nadále přesvědčovat o tom, že demokracie je o řevu a o násilí. Několikrát přerušené jednání zastupitelů, na kterém se má zvolit nové vedení města, chce dotáhnout do konce. 

Předseda TOP 09 Schwarzenberg i její první místopředseda Kalousek usilovali neúspěšně o to, aby na pražské radnici vznikla koalice TOP 09, která volby vyhrála, a druhé ODS.

Tagy: Praha schwarzenberg magistrát havel nepokoje

Zdroje: ČTK